2011. május 13., péntek
Értelmezés kérdése - egy pioneer történet
Viszonylag sokat vártunk erre a pillanatra. Amikor egy városi séta során Yodával megtaláltuk a kilátót, csak telefon volt nálunk. Telefonnal nem lehet jó képeket készíteni, így rendes fotógéppel felszerelkezve visszajöttünk. Ki kellett várni a megfelelô pillanatot: elegendô szabadidőt a reggeli hat mérföldes sétához, a szokásosnál tisztább reggelt és sok napfényt.
A fotó elkészült és Yodával lelkesen mentünk tovább. Ekkor láttuk meg a házikót. Pici volt, csinos és egy emléktábla is volt rajta, ami röviden elmondta az épület történetét.
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy angol mormon porcelánfestô. A porcelánfestô porcelánokat festett mormon feleségével valahol Angliában (mea culpa, nem emlékszem, hol festette a porcelánfestő a porcelánt feleségével). Festették a porcelánt és a sok-sok festett porcelánból sok-sok penny lett. A porcelánfestő család pedig meghallotta a próféta hívását és 1848-ban a gyerekekkel elindultak Utah fele: a sok pennyből hajójegy lett. Amerikában a maradék penny-k segítségével a család eljutott Chicagóig. Itt elfogytak a penny-k, megálltak és gyűjtöttek. Az összegyűjtött pénzbből pedig eljutottak Utahba. 1850-et írtak.
A porcelánfestő dolgozott, dolgozott és vett egy telket a Salt Lake völgy egyik teraszán. Jó telket vett, mert a telken fakadt egy forrás is. A család dolgozott és mivel festenivaló porcelán nem akadt Salt Lake Cityben, a festő megnyitotta Utah első pálinkafőzdéjét és termékét a Deseret News nevű mormon újságban hírdette. Mormon újságban pálinkát reklámozni nagyjából olyan volt, mint a Vatikán lapjában bordélyt kínálni.
A pálinka főződött, az üzlet virágzott.
A mesének ekkortól, mint a legtöbb mesének, két olvasata van.
A leszármazottak szerint, a mormon vallás vezetője megkereste a porcelánfestőt és elmgyarázta neki, milyen rossz dolog a pálinkafőzés és megkérte, menjen el Dél-Utahba telepet létesíteni a Virgin-folyó völgyébe.
- Kiválasztott vagy - tette hozzá a próféta -, az útra végy magad mellé egy másik feleséget, például azt a 18 éves lányt.
A porcelánfestőt pedig megszállta a poligám házasság szentsége és maga mellé vette második feleségét és elindult telepet építeni Dél-Utahba.
A mese földi olvasata szerint a mormon vallás vezetőjének bökte a csőrét a pálinkafőző, meg a serfőző is és tett nekik egy visszautasíthatatlan ajánlatot: húzzanak le a sivatagba és szeszfőzés helyett inkább ássák a sarat. A keserű pirulát pedig megédesítette nekik egy kis friss hússal, ha élhetek a képzavarral.
A porcelánfestő tehát ment, mendegélt, amíg Dél-Utahba nem ért. Ott aztán nézett egy nagyot és kapott pár hőgutát. Mivel javíthatatlan (poligám) ember volt, szőlőt ültetett, amit feleségeivel szüretelt le.
1864-ben aztán a porcelánfestő visszatért Salt Lake Citybe és mivel nyughatatlan ember volt, nyitott egy porcelánfestő üzemet, ahol még a porcelánt is ő gyártotta. Hat év múlva épített egy házat és boldogan élt, amíg meg nem halt.
Ha korábban több hőgutát kapott volna, az én mesém is tovább tartott volna.
Jó történet! Mi van most a házban?
VálaszTörlésSemmi rosszat nem talalnek a poligamiaba, ha nekem lehetne tobb ferjem.Froditva biztos remesen feltekeny lennek:D
VálaszTörlésObserver, maganhaz. Valamikor a 20. szazad elso feleben az egyik orokos eladta a hazat, mert nem tudta fenntartani, amig a fia missziozott valahol.
VálaszTörlésPhoebe :)