2026. június 22., hétfő
Székely vér
2026. június 20., szombat
Szászhermáni lépcső
Szászhermán ott van Prázsmár mellett. Egy másik lenyűgöző vártemplom.
Majd ha lesz billentyűzetem és időm írok róla részletesebben, ahogy Prázsmárról is fogok. Majd.
A mostani látogatás annyiban volt különleges, hogy megláttam egy ajtót.
Jó, ajtót láttam már, de ez az ajtó nyitva volt.
Bevallom, nyitott ajtót is láttam már, de ez a nyitott ajtó a toronyba vezetett és Ribizli tériszonyát vonzzák a toronyba vezető nyitott ajtók.
Mert lehet látni ilyen bonyolult berendezéseket (lásd fenn).
És fel lehet menni egy lépcsőn (ne lásd lenn) a toronyba a haranghoz. (Nem sikerült betenni a harangos képet, most már nem írom újra az egészet.)
A fenti lépcső kétszeri bejárása pedig elvezetett a felismeréshez, hogy ez nem lépcső. Ez oroszrulett.
Prázsmári gondolatok
Prázsmárról majd, ha nem egy telefonon pötyögöm a bejegyzéseket, írok valamikor egy csomót.
A szász vártemplomokról végtelenül sok történetet lehet elmesélni, de most csak pár fotóra van időm.
Számomra ezekben a templomerődökben az a hihetetlen, hogy még ma se puszta múzeumok, a múlt megkövült kiállításai.
A templomot ma is használja a közösség és sok helyen a családok ma is tárolásra használják ősi tárolóikat, aminek ugyanaz a szobaszáma ma is, mint 300 éve.
Szóval ez nem skanzen.
Ez a valóság. Ez a helyik élete
2026. június 19., péntek
Prázsmári időgép
Csak néztem a ketyerét döbbenten, hogy milyen időgéppel került ez ide, Prázsmárra.
12 nyelven ír, elfogad pénzt és kártyát és jegyet ad.
Jegyvásárlás után pedig már vissza is repít a középkorba.
Szürreál a melegben
- Ez itt a végállomás, itt a busz visszaforduln- mondta a sofőr és biztos voltam benne, hogy egyikünk hőgutát kapott és, hogy én teljesen jól vagyok, ahogy a fülemben sikítozó hangok is mondták.
- Elnézést, de a Szépjuhászné nem végállomás.
- Mi az hogy visszafordul? - hőbörgött egy utas, aki életére kirótt összalkoholmennyiség jelentős részét elfogyaszthatta.
- De ez nem végállomás! - mondta egy botos úriember, akin látszott, hogy volt budai gyerekszobája és amikor volt gyerekszobája Budán, akkor még apostoli királya volt Magyarországnak.
- Közlekedési esemény történt és forgalmi zárlat van - dobott egymás mellé pár nehezen értelmezhető szaknyelvet a buszvezető.
Baleset volt - fordított a részeg.
A Szépilona kocsiszínnél van az alsó végállomás - segitett a busz kormányosa.
- De hogy gyalogolunk le oda? - aggódott több utas.
- Lábbusszal! - rikoltotta az ittas utas.
De ekkor beállt egy másik busz és többen odatódultunk, hogy levisz-e.
- Miért ne?
- Maguk egy hullámhosszba vannak bekötve? Kérdezte a folyadekpusztító, miközben a busz elindult lefele.
- Baleset volt, a másik busz nem megy tovább.
Valaki befoghatná a részeg részleg száját - gondoltam.
Miközben zúztunk lefefele mint egy bekávézott Mad Max a sofőr berádiózott:
- Hogy nem megyünk tovább? Én itt megyek, leviszem az utasokat amíg tudom! Hogy más nem tud megfordulni nem érdekel, én tudok vezetni.
Ekkor egy másik életből felrémlett, hogy egy buszvezető buszánál csak az egója nagyobb.
- Eddig tudok jönni, akkor sétáljanak le a Szépilonához.
- Hogyan? - tiltakoztak az utasok. A legjobban az ötvenes férfiak és a huszas estélyis hölgyek tiltakoztak.
Én megigazitottam hátizsákom és elindultam.
Hamarosan megjelentek szemből a felfele igyekvő utasok, tökéletes példájaként, mint jelent három kilométer gyaloglás 30 fok feletti hőmérsékletben tűző napon felfele.
Olyanok voltak, mint egy Rejtő-légiósregényének szereplői, akik előtt csak a menni vagy meghalni alternativái szerepelnek.
Egy csapat középiskolás fiú érkezett fehér inggel kezükben, mellkasukon patakokban folyó verítékkel, amit pár negyvenes hölgy hangos “hűűű” kiáltással jutalmazott.
Sajnáltam a fiúkat, mert láttam, el fogja nyelni őket a föld és kezdhetik előlről a gyaloglást felfele.
Szürreális hangulat uralkodott lefele, mindenkin eufória lett úrrá a melegtől és attól, hogy nekünk LEFELE kellett menni.
A kosztümös különítmény hamarosan lemaradt tüsarkúin tipegve, mikozben egy tapadós nadrágot viselő szakállas és egy tapimacit és rajta rövidnadrágot viselő szakállas elszáguldott mellettem.
A nem evilági érzést az egyetlen felfele menő autót lestoppoló apáca fokozta.
Az autó megállt és az apáca rövid beszélgetés után bepattant.
Mi meg elértünk a baleset helyszínehez és reméltem, senki se sérült meg komolyan.
Aztán le is értem a remízhez, ahol a villamosmegállóban egy vörösarcú ember hörgött.
- Hööör. Hoböörrr.
- Jól van? - kérdeztem rémülten, mert tudtam, ha itt rosszul lesz, a villamos se fog menni.
- Höörrrr - felelte és elökaptam egyik üveg vizem és felé nyújtottam.
- Höörrrr - felelte miközben kvantumtechnikával kiúrítette a palackot, majd veríték borította vörös arccal csak annyit mondott: hatvanöt leszek hööörr.
Reméltem a próféta szólt belőle a jövőidőt illetőleg.
De ekkor már a villamoson zötyögtem és a kallerok felbukkanása visszazöttyentett a valóságba.
2026. június 18., csütörtök
Halvonat
Néztem a kilátóból a fehértói halgazdaságot az Alföld végtelen síkságában.
Aztán megláttam a tavakat (aminek valószínűleg van egy neve) összekötő vasutat, ami a hallal teli tartalyokat mozgatja.
Vajon annak a neve halvasút?
Hungária
Néztem Hungária szobrát a Nemzeti Vértanúk emlékművén és észrevettem egy mancsot az oldalán, amiről több minden jutott az eszembe:
1. Mellébe markoló mocskos mancs.
2. Cirmi nem kapott reggelit.
3. A balsors épp tép.


















