2026. június 26., péntek

Gyorskeresés

 

Gyulafehérvárott a Szent Mihály székesegyházban van Hunyadi János kormányzó szarkofága mellett testvére, darázsderekú Hunyadi János szarkofága (akkoriban gyakran ugyanúgy neveztek el több gyereket, hátha az egyik felnő).

A szarkofágokon sok graffiti található: nem mai találmány, hogy egy turista összefirkál valamit.

A kard (tőr?) hüvelyén például ott virít Mihael Schoppet neve. Nincs velem a laptopom, mindent telefonon pcsinálok, ami a keresés minőségét - számomra - rontja. Lehet, ezért nem találtam semmit erről az úriemberről.

Szerencsésebb országokban köteteket találnék nemcsak a Hunyadiakról, hanem azokról is, akik lelkesen bevésték nevüket a sírjukba.

Majd egyszer megpróbálok rájönni ki volt ez az úr, mikor és miért.

Mindenesetre szépen vésett, mint aki tudja, nem fogják zavarni, ami azért fura, elvégre egy katedrálisról van szó.

Persze lehet, a szarkofág nem volt mindig itt.

Ideje keresni egy monográfiát erről a templomról.

Egy valami biztos: kár, hogy korábban nem voltak selfie-k. Akkor kopácsolás helyett melléfelüdtek volna és klikk és mehetett volna a fotó az instára.



2026. június 25., csütörtök

Templomtáblák

Gyulafehérváron (majd erről is próbálok hosszabban írni, ha majd lesz nálam laptop) a székesegyházban láttam (felső fotó) hogy kék sapkában tilos bejönni.

Ezt még értettem, nehéz megfelelő piktogramokat találni -bár nekem piros sapkám is van a telefonon.

De hogy miért nem lehet napszemüvegben bejönni, azt nem értettem.

- A románt viszont sokkal jobban értem, mint pár napja! - gondoltam elégedetten a Silentium tábla láttán.

- Non est hic aliud nisi domus Dei et porta caeli - mire eddig eljutottam, már  tudtam, hogy csak rozsdás latinom tört felszínre.



 

2026. június 24., szerda

Demsusi oszlopfő

Demsus mindig kedves szívemnek. Most a templomkertben sétálva láttam meg valami érdekeset. 

Egy római oszlopfő volt, ami közel eredeti állapotában maradt meg. Nem az oszlopon, hanem a templomkertben, de megmaradt egy ritkán látható része. (Lásd a középső fotó.)

A kőben látni egy fém tüskét (felső kép). Ez a tüske pont beleilleszkedett az oszloptözsön levő mélyedésbe  

Ez stabilizálta az oszlopot. Hogy a kötés erősebb legyen, olvadt olmot öntöttek az oszlopfő tetején levő résbe, ami összekötötte a köveket.

Az oszlopközepébe is öntöttek ólmot (lenti kép), ami jobban összetartotta az elemeket.

Aztán jöttek a vandálok és ledöntötték, hogy kiszedjék belőle az ólmot.



 

2026. június 23., kedd

Kínzóprogram

Tudom, hogy románul a program szó nyitvatartást jelent, mégse szabadulok a gondolattol, hogy itt valamilyen kínzási “programról” van szó a Kínzás Múzeumában.



 

2026. június 22., hétfő

Darázsdarék



A gyulafehérvári székesegyházban nyugszik Hunyadi János (mindkettő) és Hunyadi László.

Az egyik Hunyadinak elképesztő darázsdereka van.

Sok nő ölni tudna egy ilyen derékért - vagy egy ilyen füzőért.





Székely vér

 


A brassói villámlátogatás több találkozót is lehetővé tett.

Közben igyekeztem egy geoládát is megtalálni. 

Ez egy gőzmozdonyon volt eldugva Sepsziszentgyörgyön, ahol én minimum húsz éve nem jártam. (Nem a gőzmozdonyon, Sepsziszentgyörgyön.)

Mivel páran elmentek pisilni, én szóltam Á-nak, amint Zs-ék megjönnek a mosdóból, szóljon és abbahagyom a keresést. 

Miután ezt elrendeztem, kerestem tovább. Úgy tudatom peremén éreztem, hogy úszik az idő, de Zs-ék nem jöttek, mert Á nem szólt. 

Aztán meglett a geoláda, én meg rohantam a találkozóhelyre, ahol ott volt Á és Zs-ék is. 

- Nem arról volt szó, hogy szóltok, amint Zs-ék megjönnek?

- De. Pontosan. Mikor mi visszajöttünk, már itt voltak és azóta nem jöttek meg. 

- Messze van-e Kolozsvár?! - kiáltottam bele a sepsziszéki pusztába és arra gondoltam, hogy a székelyek és klasszikus vicceik (vicceink) egy sajátos gondolkodás vagy esetleg a mi autizmusunk jelei-e. 

2026. június 20., szombat

Szászhermáni lépcső

 

Szászhermán ott van Prázsmár mellett. Egy másik lenyűgöző vártemplom.

Majd ha lesz billentyűzetem és időm írok róla részletesebben, ahogy Prázsmárról is fogok. Majd.


A mostani látogatás annyiban volt különleges, hogy megláttam egy ajtót.

Jó, ajtót láttam már, de ez az ajtó nyitva volt.

Bevallom, nyitott ajtót is láttam már, de ez a nyitott ajtó a toronyba vezetett és Ribizli tériszonyát vonzzák a toronyba vezető nyitott ajtók.

Mert lehet látni ilyen bonyolult berendezéseket (lásd fenn).

És fel lehet menni egy lépcsőn (ne lásd lenn) a toronyba a haranghoz. (Nem sikerült betenni a harangos képet, most már nem írom újra az egészet.)


A fenti lépcső kétszeri bejárása pedig elvezetett a felismeréshez, hogy ez nem lépcső. Ez oroszrulett.