(Megjegyzés: nem fogom most reprodukálni, amit a látogatáskor hallottam, az épületről több nagyon jó leírás is található magyarul.)
Hosszú idő után ez volt az első épületlátogatásos kultúrprogramom. (Á-nak örök köszönet érte.)
Valószínűleg, ha a program idegenvezetője asszírul tartja a vezetést, akkor is élveztem volna.
A Szabadság téri Adria Palota messze nem Budapest legszebb épülete, de azért pestiesen szólva "nem rossz" és tipikus budapesti épület. Valamikor költséget, munkát nem kímélve felépítettek valami szépet és funkcionálisat, amit aztán más célokra használtak, részben szétbarmoltak, hagytak lerohadni.
Utólagos benyomásom, hogy az Adria palota tökéletes fedett romkocsma lehetne. Ehelyett a kísértetjárta folyosók forgatási helyszínek, ahol például a Die Hard 5 egyes jelenetei is készültek (a közönség nagy bánatára, meglettünk volna nélküle).
A palota két emeletét az Adria hajózási társaság irodái és igazgatói lakásai foglalták el. A többi bérlakás volt és ma is az.
Az egész történet annyira szomorúan magyar. Trianon, az Adria hajózási társaság megszűnik, az épület más célokat szolgál, 45 után beköltözik a Partizánszövetség és egy gyerekfogorvosi rendelő meg egy óvoda és egy utazási iroda. A nagy tereket kicsikre szabdalják (szerencsére a kicsikből nem csináltak nagyokat).
A rendszerváltás után egy részét privatizálják és megveszi valaki, akinek nincs pénze helyrehozni. (Micsoda bevárosi miniszálloda lehetne?! Vagy luxuslakás.)
Itt-ott dolgoznak valamit rajta, picit magasabb szinvonalon, mint az ötvenes években, de azért az ablak alá elhelyezett fűtőtestek messze vannak a történelmi rekonstrukciótól.
Látni a múlt néhol nagyzoló nagyságát és a jelen kicsinyességét - és a múlt kicsinyességét is. Nem tudtam nem mai analógiákra gondolni akkor, amikor az idegenvezető mesélte, hogy a jól képzett magyar (esetleg horvát és dalmát?) hajósokat elkapkodta a konkurencia és akkor se mindig jöttek vissza, ha magasabb bért kínáltak nekik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése