2022. június 28., kedd
2022. június 27., hétfő
Szembeforgalom
Aztán csak lestünk szájtátva.
2022. június 25., szombat
2022. június 24., péntek
A Citadella
Kiértünk a hegyekből. Eltüntek a fenyvesek. Meleg lett.
Dombok közt kanyargott a keskeny út. A vulkáni kráter körül égett az erdő, azt most kihagytuk. Terveinkbe most csak a Citadella fért bele.
Itt nem nagy hegyek jól védhető szurdokjaiban laktak a helybeliek, hanem jól védhető dombtetőkön. Ezeknek a romoknak egy részét helyre is állították az 1900-as években. Mivel a rekonstrukció nem volt (nem is lehetett) pontos, a romokat a purista hatvanas években visszabontották.
A falu romjaitól egy szerpentin vezetett fel a fennsíkra, ahol a Citadella terpeszkedett. A majdnem függőleges sziklafalakra épültek rá a védőfalak, amik egyúttal a szobák, műhelyek, tárolók külső falai is voltak.
A Citadella közepén közösségi tér volt és a tetőről fantasztikus kilátás nyílt akörnyékre és távcső nélkül is lehetett látni, hol volt a következő település.
Jó volt ide felmászni és körülnézni.
Ezt a helyet is felvettük egyre bővülő listánkra, hogy mit akarunk még megnézni: Mindent. Csak ez időbe telik.
2022. június 23., csütörtök
Romok a hegyekben
- Mit nekem kétszáz lépcső? Többet is tudok gond nélkül menni - mondtam mielőtt az orromon át kellett volna visszaszívnom a tüdőmet. Kétszáz valahány lépcső az nem ugyanaz ezer méteren, mint kétezer felett. Tűző napon.
Az elhagyott állatkert
Senki se járt a 66-os út elhagyott szakaszán. A forgalom az autópályán dübörgött, az út meg a mienk volt.
A "város" közel volt a benzinkúthoz, még lassú, óvatos csigatempóval is. Nem akartam, hogy az alig járt úton belevezessek egy gödörbe.
Az út hirtelen a semmibe vezett, elfogyott az aszfalt és a földutak többfele vezettek tovább. Be a városba, fel az elhagyott hídra és az állatkert fele.
Two Guns, aki az elhagyott benzinkutat is üzemeltette, nagyban gondolkodott. A közeli szurdok peremére épített egy állatkertet és szurdok falából nyíló barlangot turistalátványossággá alakította,
Ez morbid volt: a barlangban negyvenkilenc apacs rablót égetett pecsenyévé pár navajó harcos, miközben a tűzhalálra ítéltek halotti dalaikat énekelték. Mivel ez Two Guns szerint nem volt elég izgalmas történet, teleépítette a barlangot, mintha az indiánok ott laktak volna.Aztán elkezdte a megpörkölt koponyákat is árulni szuvenírként. Amikor a koponyák elfogytak, gyorsan kerített újabbakat, elvégre az üzlet, az üzlet.
Two Guns az üzletet állatkerttel bővítette, ahol helyi vadállatokat mutatott be az utazóknak. Ezt a lehető legkisebb elérhető helyen tette, szóval a pumák ketreceit ma talán egy csirkének se adnák oda.
De mindez a múlté, Two Guns állatkertje, benzinkútja mind elenyészett, csakúgy, mint a szomszédos, rivális kisáros, Canyon de Diablo.
Oda ma már könnyen járható út se vezet, úgyhogy kihagytuk és inkább átsétáltunk az állatketből át a Canyon del Diablo völgyén a város helyére.
Az apacsok barlangját kihagytuk és beóvakodtunk a házak romjai közé, ahol a meghajlott gerendák teljesen olyanok voltak, mint egy Dali festmény.
2022. június 21., kedd
Two Guns - Elhagyott benzinkút
Ha tovább mentünk volna az autópályán a meteorkráter után, akkor idővel elértünk volna a Kővévált erdőbe, majd Új-Mexikóba és Albuquerque-be. Ami nem lett volna rossz, de elég volt a sivatagból és a melegből, vissza akartunk menni az erdők övezte Flagstaffba.
De nem mentünk egyenesen, mert egy olyan helyen, amit úgy hívnak, Two Guns meg kell állni.
A 66-os út menti egykori település második tulajdonosáról kapta nevét, aki arról volt ismert, hogy két pisztolyt hordott - és használt is.
A hely valamennyire szürreális volt: egy semmi közepén dübörgő autópálya mellett aszfalton könnyedén előrhető elhagyott település volt - ahol egy lélek se járt. (Eseteg csak a kísértetek, de erről majd később).
Szinte senki se állt meg Two Guns-ban. Talán ez magyarázta, hogy a települést elhagyták és már senki se lakott, dolgozott vagy élt itt.
Megálltunk az elhagyott benzinkút árnyékában és kiszálltunk az autóból.
Megállapítottuk, hogy valakinek azért csak kell néha erre járnia, mert a graffiti nem magától kerül az épületre.
Vandalizmusnak azonban nyomát se találtuk - ha a falfesték nem számít annak. Szerintem itt nem számított. Még az egykori vizesblokk se volt összepisilve.
- Van itt egy elhagyott falu - mondtam.
- Hol?
- A Halott Apacsok Barlangja mellett, ha továbbmegyünk a régi 66-os úton.
Továbbmentünk.
2022. június 20., hétfő
Barringer-kráter
Daniel Barringer kitartó ember volt. Ő úgy gondolta, hogy a krátert meteorbecsapódás okozta, hiába állították mások, hogy ez egy vulkáni kráter.
Mi sokkal jobban láttuk a krátert, mint a Canyonlandsban.
A bányamérnök Barringer úgy gondolta, hogy a meteor ott van a kráter alján és 1903-ban elkezdett ásni és ezt huszonhat évig abba se hagyta. Az utolsó fúráskor valami kemény kőzetbe tört bele a fúrója, de az se a meteor volt. A meteor a becsapódáskor elpárolgott és apró darabjai szétszóródtak a sivatagban. A közeli Canyon de Diablo közelében találtak is pár darabkát.
Barringer a kudarc után összecsomagolt, hazautazott Philadelphiába és másnap meghalt.
Örökösei nem igazán tudtak mit tenni a lyukkal, ahova rengeteg turista érkezett a közeli 66-os útról. Ők elgurultak a kráter fele majd elakadtak egy farmer földjén. A farmer végül egy cowboyt szerződtetett állandóra, hogy húzza ki a nagy semmiben elveszett turistákat.
A Barringerek és a farmerek végül kötöttek egy egyezséget: a farm épített egy utat és elkezdte üzemeltetni a látogatóközpontot.
Az üzletmenetet néha megszakította egy-egy érdekes esemény. Egy kisrepülőgép kipróbálta, milyen átrepülni a kráter felett: rossz, mert az örvénylő levegő miatt a gép lezuhant. A maradványokkal nem tudtak mit kezdeni és végül beledobták Barringer egyik aknájába.
Az Apolló misszió űrhajósai is gyakoroltak itt: a Lowell obszervatórium után megnézték közelről, milyen egy kráter.
Biztos azt mondták, amit mi: nagy.
Mennyire nagy? Nagyon.
Az a pici fehér valami az alján az egy életnagyságú szkafanderes űrhajós. Hol van a pici fehér valami? Hát a peremről nem látni.