2011. december 18., vasárnap
Madárka
Megjegyzés: a fotók nem a tetthelyen készültek.
A kertben egy madáretető áll. Azaz kettő. Azaz nem áll, hanem lóg. A madáretetőt reggelente gondosan feltöltjük, a tollasok pedig jönnek. Hidegebb, de napsütéses napokon délben újra kell tölteni az etetőt, mert a kosztosok éhesek. A garázsban lapul is egy húszkilós szotyis zsák. Valóban lapul, egyre kevesebb van benne.
A madarak néha tökmagok kapnak, ha éppen tököt készítettünk ebédre, de időnként desszertnek száraz kenyérmorzsával vagy süteménnyel lepem meg őket. Látni, hálásak: ilyenkor folyósabbakat tojnak a madáretetők tetejére.
Reggelente csivitelésre és veszekedésre ébredünk. Van kinn veréb, vörösbegy, cinke, kékszajkó, galamb, gerle, meg még ezer másik madár.
Időnként csend lesz: ilyenkor érkezik egy nagy vörös macska, aki nagyon tisztel engem. Tudja, jól bánok a slaggal.
A nagy vörös macska és köztem érdekes kapcsolat van. Ha én kilépek a kertbe, a nagy vörös macska, aki nagyon tisztel engem megy.
A madarak meg esznek tovább.
Fura módon Oszi nem zavarja a madarakat. Oszi csak fekszik dézsájában, a madarak esznek, énekelnek és Oszi úgy néz ki, mint aki tévézik. Oszi túlzottan úrimacska ahhoz, hogy tollast kopasszon.
Reggel csend volt.
Kimentem, de nyoma se volt a nagy vörös macskának, aki nagyon tisztel engem.
Feltöltöttem a madáretetőket, aztán elfeledkeztünk az egészről. Két óra múlva továbbra is csend volt. Kimentem.
Madár sehol.
Aztán észrevettem a fán egy madarat. Egyet. Igaz, abból az egy madárból több tucat kis énekes kitelt volna. Csak ült és nézett. Még a szellő se borzolta tollát.
- Tarka vércse - azonosítottam a tollast, aki békésen ült a szilvafa hegyibe. Nem magamtól vagyok ilyen okos. Magyarországon vörös vércsét mondtam volna, de itt olyan nincs. Marad a tarka vércse, főleg, hogy a csőrös kabátja tarka volt.
Bementem főzni, dolgozni. Pár óra múlva ismét feltünt a csend. A madarak még mindig kussban voltak, mint egy megnevelt kisdobos raj. Kimentünk testületileg.
Yodát nem érdekelte a vércse.
- Él? - tettük fel a kérdést. A madár mozdulatlanul ült a fán és még tolla se rezzent.
- Nem is madár! - kontráztunk.
- Nem is ragadozó... - ebben a pillanatban tört meg a több órás csend, a vércse követhetetlen sebességgel repült valamerre és szinte hallani lehetett a csipogó sikoltásokat, amiket szárnysuhogás nyomott el, madarak százai emelkedtek fel a környező fákról.
Aztán csend lett.
A vércse nem jött vissza, az udvarról pedig beszűrődik a csivitelés.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
3 megjegyzés:
Itt van egy kép az amerikai vércséről. Nem csoda, ha szegény kosztosok eltüntek, amikor megjelent...
Ez talán még jobb vércse kép
Hű, de szép!
A Dézsás Oszi is nagyon tetszett.. :)
Megjegyzés küldése