2011. december 4., vasárnap
Kisértetfalu a Koponya-völgyben - Iosepa I
- Koponya-völgy? Jó helyen járunk?
Jó helyen jártunk.
A szállingozó hóesésből szürke sziklák emelkedtek ki. Ha nem tengődtek volna sárgás fűcsomók a hegyoldalon, akkor az gondolhattuk volna, a Mars egy különösen elhagyott völgyébe tévedtünk. De pár fűszál és néhány eltéved bokor képtségbeesetten kapaszkodott az életbe.
Egy lágyan emelkedő dombhát után hirtelen tünt fel a kék tenger és a pálmafa. A látvány csak azért nem okoz tömegkarambolt, mert szinte senki se jár erre. Az utolsó harminc kilométeren egy autót láttunk idefele és később kettőt visszafele.
Szürreális volt a látvány.
Pálmafa és kék tenger - a sivatagban, közel ezerkétszáz kilométerre a legközelebbi óceántól.
- ALOHA! - nevetett a tábla és mi befordultunk a mellékútra.
Iosepa - olvastuk és követtük a pici zöld nyilat fel a Salt Mountains lejtőin.
Az út kitartóan kúszott felfele a hegyre, aztán pár kanyar egy egy kilométer után kiemelkedett egy temető a semmiből.
Iosepában voltunk.
Iosepa a hitről szól. Nem a boszorkányüldöző, fanatikus vakbuzgókról, hanem az egyszerű hívő lelkekről.
Felmérhetetetlen bizalom és hit kellett ahhoz, hogy 1889-ben 75 hawaii mormon összepakoljon, szögre akassza virágfüzérét, bezsírozva eltegye szörfdeszkáját és elinduljon vallásuk Mekkájába, a tenger nélküli Utahba.
Az egyház nem tudott mit kezdeni velük. 1889-ben egy nyolckarú, zöld marslakó előbb illeszkedett volna be a fehér társadalomba, mint pár tucat hawaii bevándorló. Ők azonban nem adták fel.
Salt Lake City környékén ekkor már minden művelhető földet megműveltek - a bevándorlóknak már csak a Koponya-völgy jutott a Só-hegy árnyákában. A helynevek mindent elmondanak erről a környékről.
A hawaiiak azonban nem adták fel. Felépítettek egy városkát, amit az őket megtérítő misszionáriusról - és a mormon vallás alapítójáról - Iosepának neveztek el. Házakat emeltek, a hegyipatakokat öntözőrendszerbe vezették. Hogy összegyűjtsék a vizet, kiástak egy tavat a völgy mélyében. És meghaltak.
Az addig ismeretlen hideg és a száraz klíma megtizedelte őket. Skull Valley ma is egy elveszett hely. Százhúsz éve pedig egyenesen a világ vége lehetett. A legtöbb gyerek nem érte túl az első telet. Vagy a másodikat.
Ennek ellenére újabb bevándorlók érkeztek és hamarosan kétszáznál is több hawaii bevándorló lakott Iosepában.
A városka virágzott és az 1900-as évek elején a közösség elnyerte a Leghaladóbb utahi település díjat - akármit is jelentett a haladó szó akkoriban Utahban. A városkát gyümölcsösök vették körbe, a napégette utcákat pedig hétszáz fa tette árnyassá.
1915-ben a mormon egyház megépítette első templomát Hawaii-on. Az egyház ekkor felkérte a iosepaiakat, menjenek haza, segítsék a kolóniát a szigeteken. Az emberek zokszó nélkül összepakoltak és visszatértek Hawaiira.
A házakat felfalta az idő. A fák eltüntek. Csak a szél süvített a hegyoldalban. A temető magányos volt, kietlen és hideg. Még a színes művirágok is elhervadtak a sírokon.
Folyt. köv.
Címkék:
Amerikai Egyesült Államok,
ghost town,
Iosepa,
kísértetváros,
Utah
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
6 megjegyzés:
Szeretnék valami hatásos módon hangot adni a ledöbbenésemnek, de torkomra forrt a gondolat is. Szürreális.
Ez tényleg kisérteties egy hely lehet. Nem féltetek? :-)
Van benne valami méltóságteljes és lehangoló, mint minden pusztuló emberi alkotásban.
Én szeretem az ilyen helyeket, jókat lehet fotózni.
Ugyanakkor, bár tisztelem a lelkierejüket és hitüket, számomra az ilyesmi már a fanatikus vakhitet súrolja.
nahat a hatamon futkos a hideg.... eleg borzongato helynek tunik. erdekes volt olvasni a post-ot. koszi. ma is tanultam valamit.
A hely neve nem megy ki a fejemből, Már csak a rím miatt is ideális meztelenül lóra kötözéshez :)
Sir Robin :)
Christine, nem féltünk. Fáztunk.
Boston2, de nem ártottak vele másoknak - ami nagy szó.
GlobarGrover, mi is borzongtunk.
Megjegyzés küldése