2008. november 30., vasárnap

A pulykatöltelék


Stuffing
Originally uploaded by ribizlifozelek

A pulyka belülről üres. Mivel a természethez hasonlóan nem szeretjük a vákuumot, elhatároztuk, hogy kitöltjük a pulyka barlangöblös gyomrát.

Már jóval korábban kiválasztottam egy töltelék receptet. Azt is megtanultam, hogy ha a masszát pulykába tömöm, akkor az angolul stuffing, ha pedig ugyanezt süteménybe teszem, akkor az filling.

Az a töltelék, amit kiválasztottam, önmagában is megállná a helyét kiadós egytálételként. A recepttel egy baj volt, 32 személyre szólt. El se merek képzelni olyan háztartást, aminek van kapacitása 32 személyre pulykát és egyéb finomságokat főzni. A receptoldalon be lehetett állítani, hány személyre készüljön az étel, de ekkor a mennyiségek lehetetlen mértékegységekben jelentek meg:

- Végy egy pohárnyi és három leveseskanálni és két kávéskanálnyi hagymát...

Szépen mindent felkerekítettem és nekiláttam összekészíteni a hozzávalókat:

- 1/4 pohár és lét kanál mazsola
- 2/3 pohár narancslé
- egy pohár apróra vágott zellerszár
- fél páhár hagyma
- negyed pohár vaj
- 16 uncia darált olasz kolbász (na, ezt tessék átszámolni!)
- 2 alma
- 1 pohár húsleves
- 1 kanál kakukkfű
- bors
- szárított kenyérkockák
- negyed pohár apróra vágott pekándió

Miután mindent akkurátusan kikészítettem, felforraltam a narancslében úszó mazsolákat. Egy serpenyőben vajon megpároltam a hagymát, a zellert.

Stuffing 1.

Belekevertem a darált kolbászt és addig sütöttem, amíg a kolbász meg nem barnult. Amikor kész lett, felöntöttem még egy pohár narancslével, beleszórtam a pekándiót, az almát, egy kis vajat, kakukkfüvet, húslevest, borst és a kenyérkockákat, hogy majd felszívja ezt a sok-sok lét.

Stuffing 2

Áttettem a vizenyős masszát egy jénaiba és 325 F fokos sütőbe tettem egy órára. Amint letelt az egy óra, levettem róla a fedelet és 11 percig fedetlenül hagytam még sülni.

Ekkor kész volt. Önmagában is finom volt, de mi inkább beletömtük a pulyka hasába, hogy adjon egy kis ízt a madárnak.

Séta hálaadáskor


Marriott Library
Originally uploaded by ribizlifozelek

Hálaadáskor kell az egyetemen sétálni és fotózni. Ilyenkor nincsenek a fényképekbe belesétáló tömegek, járókelők. Az az igazság, hogy a campus ilyenkor üres. Majdnem mindig találni benn lelkes, dolgozó embereket, de hálaadás után minden üres. Sehol egy lélek. Igazából embert nehéz a képekre varázsolni.

Way to UMFA

Mindenki a pulykamérgezést heveri ki otthon, vagy az árleszállításokon tülekszik.

Kellemes volt a séta, bár a könyvtár kivételével minden épület zárva volt, s csak a kulccsal rendelkezők melegedhettek meg benn. Pedig, egy forró kakaó jól esett volna...
A konyvtár továbbra is nagyon tetszett, ráadásul nyitva is volt: sajnos Yoda nem akart bemenni olvasni. A nyitott épületben viszont csak egy olvasót láttunk, meg sok-sok felkapcsolt lámpát.

Lamps behind the window

A könyvtártól távolodva még három emberrel találkoztunk. Két szülő jött megnézni, mire is költi csemetéjük a pénzt. Láthatóan tetszett nekik az egyetem.
Ettől kezdve csak szarkákat láttam, embert nem.

Az egyetem új épületére voltam nagyon kíváncsi, ami végül messziről és közelről egyaránt tetszett. Nem egy zseniális épület, de jól meg volt csinálva. (Na jó, átadás után pár nappal leesett néhány vörös homokkő burkolóelem, de ilyesmi a legjobb családban is előfordulhat. A tető a helyén maradt!)

Carolyn Tanner Irish Humanities Building

Yoda ekkor kezdte unni a sétát. Már minden bokrot "kiolvasott", az egyetemen lakó egerek is inkább önként jelentkeztek állatkísérletekhez, semmint kinn fagyoskodjanak. Természetesen még megcsodáltuk az egyetem földre szállt UFÓ-ját, a Huntsman centert is.

Landed UFO

Itt messziről láttunk még egy járókelőt. Nem sétáltunk tovább, már mindketten pulykákról álmodoztunk.

2008. november 29., szombat

Édesburgonyapüré


Smiling sweet potato
Originally uploaded by ribizlifozelek

Az édesburgonya olyan, mint a rendes krumpli, csak édes. Az édesburgonyapüré elkészítése is legalább olyan bonyolult, mint egy rendes krumplipüréé. Por formában sajnos nem lehet kapni, de az eredeti terméktől sem kell zavarba jönni. Mi egy egyszerű, de finom receptet választottunk és kezdetét vette a horror:

Először sütőben kínoztuk meg őket, 425 F fokos sütőbe betettük a meghámozott, megmosott, villával megszúrkált burgonyákat, az édeseket. Itt 45 perc alatt jól megmelegedtek. Ezek összetörtük őket, majd egy pillanatra félbeszakadt a kínzás: a négy összetört burgonyát (édes) megszórtuk 2/3 csésze barnacukorral, 1/2 pohár narancslével, 1/4 csésze margarinnal és egy kis fahéjjal. (Rájöttem, a legtöbb ételnek jót tesz a fahéj. Legközelebb kirpóbálom a fahéjpörköltet.)

A kész, megkínzott burgonyát betettük a hűtőbe és vártunk, hogy beteljesedjék a pulyka sorsa.

2008. november 28., péntek

Hálaadás estéje


Temple
Originally uploaded by ribizlifozelek

Mire elkészült a hálaadási menü, mi is elkészültünk.
Előételnek csináltunk egy kis articsókás mártást, amibe kenyeret kellett tunkolni. A pulykához készült egy töltelék, meg édesburgonyapüré. Hogy mindez ne legyen egyedül a tálban, csináltunk cranberry (tőzegáfonya) krémet hozzá, meg kiegészítésül egy zöldbabos, sajtos köretet. Desszertnek sütöttünk egy töktortát, de azt már meg se bírtuk kósolni, inkább elvánszorogtunk, megnézni a nagyvárosi fényeket.

Amerikai módra, kocsival mentünk sétálni és csak a parlamentnél álltunk meg. Itt Yodával elindultunk fotózni. (Yoda kivételesen nem szart az illusztris épületre.)

Utah State Capitol

A helyi parlament után legurultunk a hegyről (khm, sok volt a pulyka) és megálltunk a Temple-nél. Tíz óra múlt. Üresek voltak az utcák. Lassan oltogatták a fényeket. Mindenki a pulykát emésztette és készülődött a másnapi bevásárlásra.

Fotóztunk egyet és mi is elindultunk, feldolgozni a vacsorát.

2008. november 27., csütörtök

Hálaadási posztok


Thanksgiving tree
Originally uploaded by ribizlifozelek

Általában nem szeretek egymás után hasonló témákról írni. Két receptes bejegyzés között is igyekszem 3-4 egyéb történetet is elmesélni, mert hát, ez nem csak egy 'gasztroblog'.

Most hálaadáskor kicsit bajban vagyok. Megpróbálok majd írni az ünnepről, a boldog pulykákról, de egyelőre csak a hűtőben terpeszkedő madártetemre tudok gondolni.

Reggel óta főzünk, de még a madárnak közelébe sem jutottunk, még meg kell vele küzdenünk és hét kilo madár nem tréfadolog. Kemény harc lesz. Ráadásul a dromedárnak segélycsapatai is vannak: egy egész kacsa búvik meg valahol a mélyben.

Mentségemre szól, hogy most az egész ország főz. Zabál. Szinte minden zárva és szinte mindenki a pulykára vár. Holnap pedig, ha még tud moccanni, vásárolni fog. De nem filozofálok tovább, elkészült a töltelék. Megyek.

Vesszen a pulyka!

Kes, villa

2008. november 26., szerda

János kicsigázva


Beng
Originally uploaded by ribizlifozelek

- Mi az a János kicsigázva?
- Mi?
- Mi az a János kicsigázva?

Megnéztem az ebédhez készített jegyzetet.
. Jénai kivajazva!

Így persze már nem volt annyira érdekes az ebéd: a kivajazott jénaiba tett vékony szalonnaágy, amin fahéjas csirkehusik pihentek ananász, alma és krumpli takarásában. 450 fokon eltöltött 45 perc után még egy kicsit melegedtek a felvert tojás és tejföl keveréke alatt.

Mivel nem volt benne János se kicsigázva, se kicsigázatlanul, az étel már nem volt annyira érdekes. De azért finom volt.

Hűtő


Fridge
Originally uploaded by ribizlifozelek

Reméltük, megússzuk a hálaadási tülekedést a boltban, ezért este tíz után mentünk bevásárolni.

Nem voltan a n n y i r a sokan, de azért voltak.

A hűtő tele van.

Nem is írok többet, szerintem érdemesebb rákattintani a képre és megnézni, mi van benne.

2008. november 25., kedd

Önkontrol a flickr-en


Biertan
Originally uploaded by ribizlifozelek

Még viszonylag újak voltunk a flickr-en, amikor észrevettük, hogy egyes, mások által készített fotók nem jelennek meg, csak egy szürke téglalap látszik a helyükön. Amikor rájuk kattintottunk, megjelent egy szöveg, miszerint a fotó sértő lehet. A következő kattintásra eltünt a szürke téglalap és megjelent a fotó.

Utánaolvastam.

A flickr-en egy fénykép tulajdonosa megszabhatja, kik láthatják a képeket. Be lehet állítani, hogy mindeki láthatja, hogy csak a flickr közönség férhssen hozzá vagy azok, akiket ismerősnek állítottunk be, vagy azok, akik családtagként lettek besorolva. Emellett még két fokozattal (moderált és korlátozott) meg lehet jelölni a képeket, ha tartalmukat másokra sértőnek tekinthetjük. Akkor csak a szürke téglalap jelenik meg és választhatunk, mögé nézünk, vagy sem.
Ha úgy véljük, semmiféle látványon nem háborodunk fel, ez a funkció kikapcsolható és minden fotó megjelenik a képernyőn és a szürke fátyolnak nyoma sincs.

Az öncenzúra mellett létezik a közösségi cenzúra. Ha valaki egy fotót sértőnek tekint, megjelölheti. Ha valakinek több fényképét is -indokoltan- megjelölték és ő nem öncenzúrázott, akkor az összes fotóját szürke fátyol mögé bujtathatják.

Itt kezdődnek a problémák. Mindenkinél más a cenzúrázandó. Van, aki egy gyermekét szoptató anyát, más egy lelőtt szarvast jelöl meg. Németországban sokáig a cenzúrázott és az öncenzúrázott képek egyáltalán nem voltak elérhetők, mivel a flickr túl szigorúan értelmezte a német törvényeket és nem tudta ellenőrizni a felhasználók életkorát.

Nekem legjobban egy katalán fickó esete tetszett. Sergi lefotózott egy félmeztelen afrikai nőt. Valaki a képet megjelölte, mint veszélyes tartalmat. (Az nem derült ki, hogy egy általános iskolás szórakozott, mert a néni felén mégiscsak maradt ruha, vagy valaki túlzottan is bigott volt.)
Sergi képeit szépen beszürkítették.
Sergi nem tudott angolul, megkért viszont egy spanyolt, aki azt hitte, ő tud, hogy segítsen. Írtak levelet, megtudták mi a probléma és félreértettek mindent: beállították, hogy a képet csak ismerősök nézhessék meg. Ez azonban nem az öncenzúra, így Sergi képei sötétek maradtak. Sergi azt hitte, palira vették és cenzúra ellenes mozgalmat indított. Spanyol és katalán tömegek mozdultak meg az érdekében, hosszan leveleztek a flickr-rel. A flickr nagyot hibázott: nem kerestek valakit, aki tud spanyolul és lelkesen küldözgették angol leveleiket és nem értették, mi a másik fél baja, elvégre ők több levélben is leírták, a képek elérhetőségét korlátozni kell, meg kell őket jelölni, mint veszélyes tartalmat. Sergi meg bizonygatta, hogy ő ezt megtette és semmibe veszik. (TILTAKOZUNK!) Pedig tényleg nem állította be, csak azt hitte. Jó darabig elbeszéltek és tiltakoztak egymás mellett, mígnem valamelyik fél (azt hiszem, a flickr) kerített valakit, aki beszélt a másik nyelvén. Végre megoldódott a probléma, Sergi beszürkézte a problémás képeit, a többi pedig mindenki számára hozzáférhető lett.

Mi ebből az egészből semmit sem vettünk észre: amint bevezették a szűrést, mi kikapcsoltuk. Felnőttek vagyunk, ha valami nem tetszik, szépen odébb állunk.

2008. november 24., hétfő

A digitális televiziózás


Kill your television!
Originally uploaded by ribizlifozelek

2009 február 11-től az Egyesült Államokban bevezetik a digitális műsorszórást.

Óriási dolog ez. Egyfelől kétszer annyi csatorna sugározhat mint eddig. Képzeljük el, az embernek 300-400 csatornája is lehet, már ha a televízióján van hely ennyi adónak és ha az ember agya képes egyáltalán áttekinteni ennyi adót. (Arról, hogy akár kövesse is a műsort vagy csak akár kiolvassa a műsorújságot, már nem is gondolok.) Másfelől pedig egy csomó analóg tévét ki lehet dobni a fenébe. Ha a jel normál antennán érkezik, nem pedig kábelen vagy műholdon, a régi készülékek nem fogják venni az adást. Szükség lesz egy konverterre. (Úgy tudom, a konverter megnehezíti azonban a távkapcsoló használatát és a programok felvételét.)

A nagy amerikai adók folyamatosan sokkolják a nézőket. ha nem figyelnek, február 11-én tévéadás nélkül maradnak. Olyan veszélyes ez a híradások alapján, mintha kénsav hullana az égből vagy mintha Palin lenne az elnök.

Az állam tőle szokatlan módon 40 dolláros kuponokkal támogatja az átállást, nehogy valaki lemaradjon a 24 következő évedjáról és a mexikói bevándorlók is nézhessék a szappanoperájukat, mások meg együtt halgathassák a rózsafűzért Angelika nővérrel és Korapi fatherrel.

Mi teljesen véletlenül olyan tévét vettünk, ami digitális adás vételére is alkalmas. Amikor megvettük, nem is tudtuk, hogy véget ér az analóg adás és ha tudtuk volna is, akkor se érdekelt volna, úgy terveztük, hogy 2008-ban Hollandiábna fogunk ázni-fázni.

Aztán itt ragadtunk, a tévé meg valamiért működik. Több csatornája nem lesz, de legalább a tudat megvan, ha akarnánk és előfizetnénk, több száz csatornával ölhetnénk agysejtjeinket.

Tényleg, mi lenne, ha 4 milliárd embernek hirtelen nem lenne tévéje és gondolkodni kezdenének?

2008. november 22., szombat

Egy kezdő Macintosh-használó megjegyzései


Yoda prepared to use her new Macbook Pro
Originally uploaded by ribizlifozelek

Az Almákat pár éve ismertem meg. Használni pedig két hónapja használok Macintosht. Nem mondhatom magam gyakorlott felhasználónak. Egyszerűen használom a gépet és ha valamit nem tudok és van kitől segítséget kérni, sikoltozom.

Egy egyéves gépet használok. A képen látható Macbook Pro nem az enyém, csak néha simogatom meg lopva, olyan szép. Az én Macbookom fehér, aranyos és volt már szervízben is.

Megszerettem. Még nem ismerem, de megszerettem. A gép tökéletesen megy. Nem is érezni, hogy működik. Nem lassul, nem fagy, csak megy. Ha lecsukom a tetejét és két nap múlva kinyitom, egyből megy tovább. Bekapcsoláskor a rendszer pillanatok alatt áll fel. Működik.

Szeretem.

2008. november 21., péntek

Bolgár rizseshús


Bulgarian rice stew
Originally uploaded by ribizlifozelek

Természetesen nem tudom, hogy ez a rizseshús mitől bolgár. Természetesen a recept elmondta, hogy ez egy ősi bolgár étel. Szerencsére a "pásztor" szót a szerző már nem tette hozzá.

Igazából sok-sok maradék apróságot akartam elhasználni, azért készült el ez az étel. Volt egy kis maradék hús, találtam egy magányosan fonnyadozó fél fej hagymát, meg valódi magyar zöldpaprikát a hűtőben. Ráadásul a legalsó fiók sarkában rábukkantam egy halódó paradicsomra is. A recept ígérestes volt: úgy látszott, feldolgozhatom az összes konyhai hulladékot.

A húst olajon megsütöttem, sóval, borssal, pirospaprikával és paradicsompürével ízesítettem. Leöntöttem húslevessel és felforraltam. Belehajítottam a csípőspaprikát, a négyfele vágott hagymát, paradicsomot és végül felöntöttem a gyorsrizzsel. (Valószínűleg lassú rizzsel jobb lenne, de siettem.)

Ronda lett és finom.

2008. november 20., csütörtök

No smoking


No smoking
Originally uploaded by ribizlifozelek

Este szokás szerint Yoda elvitt bennünket sétálni és megnéztük együtt, történt-e valami a környéken. Meg hát, kell az az esti kis egészségügyi séta. (Yodának megint célzási problémái voltak és nem találta el a Földet, azaz a Földet is eltalálta, de ebbe most inkább ne menjünk bele.)

Ahogy közeledtünk a sarki mormon temlomhoz, ahol valami irgalmatlanul büdöset éreztünk.

Korábban bevallom, nem hittem el, hogy pár hónap nem, vagy csak alig dohányzó környezetben eltöltött idő után a dohányfüst sokkal zavaróbbnak és büdösebbnek tűnik. Aztán apránként rájöttem, igaz.

A három ember jó tíz méterre volt tőlünk és lelkesen pöfékelt. Irgalmatlanul büdös volt. Gyorsan el is szaladtunk, mielőtt ez a szab beissza magát a ruhánkba. Nem gondoltam volna, de odáig jutottam, ha a ház előtt dohányzik valaki, érzem itt benn. Szerencsére ez ritkán fordul elő.

Persze, sok itt is a dohányos, de szerencsére ők egy - többszörösen is kihalásra ítélt - kisebbség. Az is igaz, Görögországban pár éve egész nyomós érveket hozott fel egy plakát a dohányzás mellett.

Smoke!

Ennek ellenére szerintem nem éri meg.

2008. november 19., szerda

Anniversary Inn


Anniversary inn
Originally uploaded by ribizlifozelek

Még jócskán benn a városban, de magasan fenn a hegyoldalon a modern épületek között áll egy magányos, régi épület. Érdekesen nézett ki, elhatároztuk Yodával, a reggeli séta keretében megnézzük a házat.

A barátságos kis házak között felmásztunk a hegyoldalba. A kilátás remek volt, pont a belvárosra és a parlamentre láttunk rá:

Utah State Capitol

Az épület teljesen normális volt. A hátsó frontja tünt a legrégibbnek és legviharvertebbnek.
A ház valamikor egy serfőzdének adott otthont, ma egy elegáns kis szálloda használja.

Otthon megnéztem a szálloda honlapját. Tátva maradt a szám. A honlap profi volt. Áttekinthető, világos. Könnyen megtaláláltam az árakat, kedvezményeket.

http://www.anniversaryinn.com/fifth.php?tab=viewrooms

Aztán megnéztem a szobákat. Hiba volt. 140-től 260 dollárig volt minden. A szobákat fotót is meg lehetett tekinteni. Megtekintettemőket. Hiba volt.

(Figyelem, a szoba megtekintése maradandó agykárosodást okozhat!)

http://www.anniversaryinn.com/rooms.php?room=64

A honlap szerint most bármelyik szobát meg lehet kapni egy éjszakára hétköznaponként 225 dollárért. A parkoló azonban így is üres volt. Talán mert mások is megnézték a fotókat a szobákról.

Karácsonyfa


Happy Holidays to all Vogons
Originally uploaded by ribizlifozelek

Esti sétánk során észrevettük, hogy az egyik szomszéd felállította a fenyőfát a lakásában. Ott áll a fa a sarokban, égőkkel, vidáman.

November közepe van.

Egyes üzletekben már karácsonyi a dekoráció. A karácsonyi agymosás csengettyűkkel, végtelenített "ünnepi" zenével, télapóhordákkal majd Hálaadás után lesz. Addig általában csak óriási, vidám pulykákat látunk majd mindenütt.

A szomszéd azonban lelkesen feldíszítette a fáját. Nincs vele gond vízkeresztig. Egy northfieldi szomszédunkat azonban nem tudja felülmúlni. Náluk már augusztus közepén állt a fa.

2008. november 18., kedd

Yoda, az éhezőművész


Yoda Jedi master is
Originally uploaded by ribizlifozelek

Yoda imádja a hasát. Minket is imád és sétálni is nagyon szeret. A bogyót, a normál kutyaeledelt nem szereti, de megeszi. Időnként aztán a világ tótágast áll.

Ha valami nem a megszokott rend szerint történik, bepánikol: Éhen maradok. Amikor előveszem a bakancsomat a szekrényből, tudja, kirándulni fogunk a hegyekben. Ha szokatlan időben indulunk sétálni, beléhasít a rémület: Itt marad a bogyó és én nem leszek itt, hogy megegyem!. Abban az esetben, ha csomagokat gyűjtünk össze a bejáratnál, felismeri a helyzetet: Elmegyünk itthonról és nem lesz mit enni!.

És máris ráveti magát a tálkára és addig fal. Kétségbeesetten, rémülten zabál.

Séta közben viszont, a hegyen minden tökéletes. Az erdőben, az ösvényeken nincsenek elhajigált csirkelábak, csak izgalmas szagok. Sétálunk, nézegetjük a világot, esetlegleülünk egy sziklára falatozni. A természetben lehet szöcskékre vadászni, a farkas tekintetet bevetve osonni és futkározni.

Yoda's wolf look

Ha azonban kinyitom a hátizsákom, felcsillan a szeme és azonnal közeledik és ő lesz a mintakutya. A hátizsákban sok minden lapul, de a lényeg a csemege.

Survivor kit

Yoda kedvence is ott van egy kis kaviáros szelencében. Természetesen Yoda tudja, hogy a hátizsák kinyitásának egyetlen célja lehet: hogy ő csemegét kapjon. Mindent elkövet tehát, hogy kiérdemelje a csemegét és jól viselkedik. Ha pedig jól viselkedik, akkor ugyebár kap csemegét.

Amikor a kutyával vagyok, sosem tudom, ki manipulál kit...

2008. november 16., vasárnap

Cukkinis sonkás spagetti


Pasta with zucchini and Canadian ham
Originally uploaded by ribizlifozelek

Ritkán eszünk cukkinit. Főleg, mert béna vagyok és a boltban gyakran összetévesztem az uborkával. Vagy az uborkát a cukkinival. Úgyhogy általában inkább almát veszek. Azt nehezebb eltéveszteni.

Viszont, ha már van cukkini a hűtőben, finom és egyszerű dolgok lesznek belőle.

Vaj és olivaolaj keverékén fokhagymát pároltunk, megpirítottuk rajta a kanadai sonkát, a cukkinit, rátettük a tésztát, kicsit megmozgattuk, aztán kész is volt.
Parmezánsajttal ettük.

Finom volt és így már másként nézett ki, mint az uborka.

Tüntetés a városháza előtt


City Hall
Originally uploaded by ribizlifozelek

Tegnap elsétáltunk a könyvtárba. Meleg, késő őszi nap volt. Nem győztük magunkról és Yodáról leszedni a különböző ruhadarabokat.

A könyvtárral szemben a városháza előtt kisebb tömeget láttunk. Megnéztük őket. A melegházasság elismeréséért tüntettek.

(Kaliforniában az elnökválasztással egyidőben arról is szavaztak a polgárok, hogy ne legyen törvényes a melegek házasságkötése. A kaliforniai legfelsőbb bíróság ugyanis ezt alapvető emberi jognak mondta ki. A népszavazás azonban kimondta, hogy azonosneműek nem házasodhatnak.

Érdekes módon ezt a javaslatot közvetlenül Obama győzelme vitte sikerre. Kaliforniában ugyanis rengeteg afroamerikai ment el szavazni Obamára, ugyanakkor ez a népcsoport elutasítja a melegházasságot.)

A melegházasság elleni kaliforniai kampányt pár millió dollárral támogatták a mormon egyház tagjai, illetve a felső vezetéshez közelálló emberek.

A tüntetők egy része az ellen tiltakozott, hogy az egyház politikával foglalkozzon. Ebben kivételesen nem értettem velük egyet: az egyesült államokbeli egyházakat a hívek adományai, illetve az egyházak -adómentes- vállalkozásai tartják el. Pont ezért szerintem nyugodtan politizálhatnak. Pont ezért ne politizáljanak a magyar egyházak, amiket a magyar állam tart el (plusz a személyi jövedelemadó 1%). Attól a pillanattól kezdve, hogy nem kapnak az államtól apanázst, hanem teljes bevételüket a mostani 1%-hoz hasonló módon veszik kézhez, szabadon támogathasák X pártot, Z képviselőt, az abortuszt, a a meleg papok házasságát vagy annak tilalmát. Persze ez a feudális Magyarországon egy utópia. (Tudom, szólásszabadság van, de miért nem lehet szabadon szólni a szabadon elosztott, szabadon felajánlott bevételekből?)

A tüntetők aranyosak voltak, láttunk -hagyományos- családosokat kisgyerekekkel vagy nélkülük. Némelyikük I'm straight feliratú táblát emelt magasba. Nagyon tetszett az a hölgy, aki "Én 47 férjet akarok" feliratú transzparenssel utalt a vallásalapító nagyszámú feleségére. Felbukkant pár pasi a klasszikus bőrszerkóban (szerintem a hazai gój motorosok máig nem tudják, hogy bőrrucijuk ebből a közegből került hozzájuk). Volt pár elegáns hölgy, akikről nem igazán lehetett eldönteni, hogy identitásuk választott-e.

Az utca másik oldalán ellentüntettek. Kevesen voltak. Néhányan klasszikus klinikai esetek voltak és üvöltöttek mint egy sakál. A tévések természetesen a leghangosabb sakállal készítettek volna interjút, de már nem nagyon volt hangja. A többség azonban békésen tartotta táblácskáját. Voltak, akik alkotmányjogi vitát folytattak a másik féllel. Amikor a rendőr megkérte az ellentüntetőket, hogy fáradjanak át az utca másik oldalára, szó nélkül átfáradtak. Nem volt molotovkoktél, nem beszéltek egymás anyjáról, nem dobáltak, nem verekedtek.

Szólt a zene, sokan hozták a kutyájukat is. Yoda stílszerűen sokat haverkodott egy lánytacskóval.

2008. november 15., szombat

Téliesítem a lakást


DSCF3416
Originally uploaded by ribizlifozelek

Még mindig gyönyörű az idő, de most már esténként hűvös van, leesett az első hó is. A májusi nyáriasítás után eljött a téliesítés ideje.

A falban lévő lyukakat már betömtem papírgalacsinokkal, pár napig nem dobtuk ki a reklámújságokat, hanem gyűjtögettük őket, majd szépen betömtük velük a légkondicionáló körül tátongó réseket. A marketinget sokáig haszontalan dolognak tartottam, de azt hiszem, bebizonyosodott, tévedtem. Az egyszerűbb reklámújságok sokkal hasznosabbaknak bizonyultak flancos társaiknál. A Smith prospektus tökéletesen elzárta a szél útját befele. Egy hatalmas takaró pedig jövő tavaszig elrejtette a légkondicionálót szem elől.

A fal azonban továbbra is hideg volt. Fagyos. Hosszan tanakodtunk, mit lehet ez ellen tenni az elektromos fűtőtest üzemeltetésén kívül. Végül úgy döntöttünk, veszünk rongyszőnyeget az IKEÁ-ban és azzal szigetelünk. Vettünk is rongszőnyeget. Hatot

A következő napok agyalással teltek: hogy lehet feltenni a szőnyeget a falra. A legegyszerűbb és egyben legradikálisabb megoldás az lett volna, ha tapétaragasztóval bekenem a szőnyeget és 'felkenem' a falra. Lehetett volna lécet erősíteni a szőnyegre, utána a lécet felszögezni a falra. A tépőzár is jó megoldásnak tűnt. Végül azonban csavarokkal és alátétekkel erősítettem fel a rongyot a hálószobába. Az ablakpárkány deszkájába alulról csavartam be a csavarokat, így nem is látszanak.

DSCF3417

A nappaliban közvetlenül a falra csavaroztam. A papírmarsé házaknak komoly előnyei is vannak. Igaz, hogy befúj a falon a szél, de az is igaz, hogy könnyű a szigetelést feltenni.

2008. november 14., péntek

Olympus X-845


olympus
Originally uploaded by ribizlifozelek

Az Olympust Szöulban, az Elektromos városban vettük. Az Electric city pár hatalmas, emeletes áruházat jelent, teli különféle kütyükkel. Van ott többek közt pár emelet mobiltelefon, egy szint hűtőszekrény, több kilométer laptopbolttal teli folyosó és végtelen mennyiségű fotoelektronika.

Flicker paradise

A gép kicsi és könnyű. Zsebre lehet vágni a pici tokjával együtt, amiről egy klasszikus koreai paprikadekoráció fityeg. Másik óriási előnye, hogy az akkumulátora nagyon sokáig működik. Az nem tetszik azonbn, hogy az akkumulátor a gépben nem tölthető. Szépen ki kell venni, betettni egy töltőbe és úgy megetetni. Mostanában úgy látszik, ez a trend, a Finepix Z10fdnak is ilyen akkumulátora van.

Eleinte azt hittük, a gép nem csinál jó képeket. Vakuval, makróval vagy nélkülük. Ezt a képet macróval az Olimpusszal csináltuk:

Chicken tagine

Ez pedig ugyanarról egy FinePix S5000-rel készült:

Chicken tagine

Természetesen a kis zsebfényképezőgép és a majdnem félprofi Fuji nem említhető egy napon, de a különbség látható.

Észrevettük azonban, hogy a gépnek van egy meglehetősen bonyolult menürendszere. Ezzel rengeteg mindent be lehet rajta állítani, így azt is, hogy ételfotót szeretnénk csinálni. Ez nagyon jó, bár egy ilyen gépnek pont az lenne a lényege, hogy az egyszeri felhasználó csípőből lőhessen vele, ne tekrentyűket állítgasson és menükben lépegessen.

Ha kikapcsoljuk a gépet, ezek a spéci beállítások megmaradnak. Egy valamit nem lehet elérni: bekapcsoláskor a gép rendszere ne élesített vakuval álljon fel. A ketyere szemkiégető napsütésben képes belevakuzni egy napkitörésbe. Ráadásul erős fényben az Olymposs hajlamos túlexponálni vagy elképesztő színeket kitalálni. Éjjel viszont remek képeket csinál, ha sikerül kinyuvasztani az amúgy gyengécske vakut:

St. Michael and St. Gudula Cathedral

Nappal ez annyira nem sikerül neki. Lehet, a sok kávétól van, de már felhős időben is mozgóképet csinál. (Talán erre is létezik egy bűvös gombkombináció - lehet, el kellene olvasni a használati utasítást - igaz, ez jó sokáig tartana, mert a gépkönyv koreaiul van...)

Nem a kedvenc gépem, de kicsi, könnyű cipelni. Az akkumulátora sokáig bírja. Csak ne süssön nagyon a nap vagy ne legyen felhős az ég.

2008. november 13., csütörtök

Felszereltük a rendszámot


Ski Utah! - I'd Rather Be in Hawaii
Originally uploaded by ribizlifozelek

Az autó már jó pár hete a mienk, de eddig nem irattuk át. Igazából, ha nem akartuk volna megtartani a régi rendszámunkat, akkor az autókereskedő mindent elintézett volna, nekünk csak postán kiküldték volna az autó törzskönyvét és kész.

Nekünk viszont kellett a régi rendszám. A regisztrációhoz szükségünk volt az autó törzskönyvére, amit a díler postán küldött nagyon gyors (és drága) postával.

A posta gyors volt, de a kereskedő nem, két hétbe telt neki, amíg átrágta magát a papírmunkán. Valószínűleg azért telt ez neki ennyi időbe, mert beköszöntött az esős évszak és már nem tudott labdázni az iroda előtt és volt ideje dolgozni. (Különben azt mondják, a két hét átfutási idő a normális. Az ideiglenes rendszám talán ezért is érvényes öt hétig.

A díler papírjaival elmentünk a regisztrációs irodába. Kétszer. Mert egyszer nem vettük észre, hogy ünnepnap van. Sokan voltak, de mivel 20 ablak üzemelt, pillanatok alatt sorra kerültünk. Megkaptuk a regisztrációs matricát a rendszámra, aztán mehettünk haza. A hivatal egy héten belül postázza a mi törzskönyvünket. Ha nem lett volna rendszámunk, még el kellett volna menni a rendszámért, így otthon felragasztottuk a matricákat a rendszámra és szépen felszereltük az autóra.

Most már tényleg elmondhatjuk, hogy a mienk.

2008. november 12., szerda

Csirke tagine csicseriborsóval


Chicken tagine
Originally uploaded by ribizlifozelek

Nem ettem sokszor csicseriborsót. Általános iskolai énekórákon egyes dalok elengedhetetlen töltelékszava volt. Amikor spanyolt tanultam, kíváló példája volt annak, hogy mindenkinek vannak hiányosságai. A Don Quijote egyik szemelvényében szerepelt valahol a garbanzo szó, amit gyarkolótanárunk gyorsan borsóra magyarított. Fura volt, hogy van valami guisante is, ami szintén borsó (de zöld), de aztán az egész annyiban maradt.

Egyik latinórán megtudtam, miért is csicseri. Nem azért, mert Csicser faluban termesztették először, hanem mert cicer nembe tartozik (lásd Cicero).

Valamikor Magyarországon rengeteget ettek belőle. Az egri vár védői is száraz csicseriborsót szórtak a kazamaták mélyén a dobokra. Ha a borsók táncraperdültek, akkor a törökök valahol aknát ástak, hogy a levegőbe röpítsék a falakat. Ha jól emlékszem, Gárdonyi a borsó szót használta, csodálkoztam is tizenévesen, hogy volt mindig friss borsó. Utóbb rájöttem, szárított volt és nem zöld, hanem csicseri.

Az idők változtak és a csicseriborsót száműzték az iskolai menzákra, ahol az volt az étel, amiből főzeléket lehetett csinálni. Piacokon viszont nem nagyon láttam se szárítva, se szárítatlanul. Konzervben lehet kapni, de sokak szerint nem az igazi. Ez a probléma nagyon komolyan érintette egy Magyarországon élő spanyol barátomat. Ő nyár végén rendszeresen fejpárnáig megpakolt autóval utazott vissza Pannóniába. Hozott pár fémkannában pár tízliter olivaolajat, jópár kilo szárított borsót, rengeteg jamón serranót meg még pár tipikus spanyol ételt. Csak turrónt nem pakolt fel, mert nem szereti az édességet.


Itt könnyen lehet csicseriborsó (benszülött nyelven chickpea) konzervhez jutni. Első alkalommal a tagineban készítettük el. A csicseriborsó eredét nézve közel-keleti növény, egyike az első dolgoknak, amiket az ember háziasított. Az első városok lakói csicseriborsóval serkentették agyműködésüket. (Az első világháború alatt a németek kávét is főztek belőle, talán pont ezért - és mert rendes kávéhoz épp nem jutottak hozzá.)

A hagymát megpároltuk a tagineban. Hozzáadtunk fokhagymát, turmeriket, köményt, paprikát, kicsit főztük, majd belekevertük a csirkehúst, sót és paradicsomot. Amikor már a csirke kezdett fogyasztható lenni, akkor tettük bele a tagineba a borsót (csicserből), a cukkinit, a padlizsánt és a zöldbabot. Jó órát hagytuk összeérni az ízeket, majd az érlelés belsőleg folytattuk.

2008. november 11., kedd

Veteránok napja


WW1 Memorial
Originally uploaded by ribizlifozelek

Déltután volt egy kis időnk, elmentünk regisztrálni az autót. Ötre értünk a hivatalba - zárva volt, ma van a veteránok napja.

A veteránok napja igazából a győzelem napja. Eredetileg az első világháborút november 11-én 11 órakor lezáró német kapitulációra elmlékeztek. Az Egyesült Államokban utóbb kiterjesztették az ünnepet az összes veteránra.

Az utóbbi években, akármikor amerikai reptéren jártunk, mindig láttunk elutazó, hazatérő katonákat. A legtöbb katona a Maine-beli Bangoron keresztül érkezik haza, itt a gépek megtankolnak, majd folytatják útjukat. Több tucat önkéntes várja itt a katonákat.

Az akciót egy második világháborús veterán szervezte, akit, amikor hazatért, senki sem várt a kikötőben. Az önkéntesek igazából csak köszöntik a hazatérőket, elindulókat, kezet fognak velük, süteménnyel kínálják őket.

A fogadóbizottság kapott egy szobát a reptéren és évek óta várják katonákat. Sajnos, még valószínűleg sokáig kinn kell lenniük.

Infantry memorial

2008. november 10., hétfő

Beef jerky


Rocket Cow
Originally uploaded by ribizlifozelek

Kirándulásainkra gyakran viszünk magunkkal beef jerkyt. Már Magyarországra is vittünk haza belőle - ennek ellenére családünk és barátaink továbbra is szeretnek minket.

A beef jerky szerintem nem rossz. Sőt, kifejezetten finom, csak meglehetősen sajátos az íze és az állaga. Több, az Egyesült Államokban rövidebb időt tartózkodó ember, vamikor látta boltokban, azt hitte róla, hogy műanyag. Volt, aki evés közben is ezt gondolta.

Egyesek szerint a beef jerky olyan, mintha az országúton elgázolt és a teherautók által nemezzé lapított őzekből készült volna.

A beef jeky egy erősen sózott, fűszerezett szárított hús. A valódi beef jerky-ben nincs zsír, víz, csak protein, ső és fűszerek, ezért hűtés nélkül is eltartható. Vannak tartósítószerrel készült, magas zsírtartalmú beef jerkyk is.

A beef jerky olyan, mint a rágógumi - mindenhol kapható. És szerintem jó is. Vezetés közben kifejezetten hasznos ilyet rágcsálni. Csak nem kell kivasalt állatokat nézegetni közen.

2008. november 9., vasárnap

Még pár gondolat a választásról


Papa John's
Originally uploaded by ribizlifozelek

A választásokról már írtam egy csomót, de most, hogy az egész cirkusznak vége, pár dolog azért még az eszembe jutott.

Azért is most kerítek erre sort, mert ma reggel fogytak el a választás éjszakájára rendelt elemorzsia utolsó falatkái. Mivel akkor a műsorra voltunk kíváncsiak, rendeltünk Papa John's-tól egy pizzát, üdítőt, fahéjas sütit, csirkeszárnyakat és sajtos pizzatésztát. Az online leadott rendelést a cég felvette. Három óra múlva szállítottak volna. Választás volt, mindenki a tévé előtt rágta a körmét, a beef jerky-t vagy a pizzát.

Delivery problem

Szerencsére egy órán belül megjött a csomag. Sokkal több volt, mint amit a Domino pizza szokott hozni. A fahéjas süti önmagában elég lett volna, a csirkeszárnyak egy komplett baromfitelep lemészárlásából maradtak vissza, a pizza fele pedig másnapi ebédünkké vált.

Így felszerelve az eufóriától is meg tudtuk magunkat óvni. Sokan azt várják, most egycsapásra minden megváltozik. Az Egyesült Államok kárpótlásul Iraknak adja Alaszkát és mivel megváltoztak, egy Palint sem adnak mellé. Egy gallon benzin megint egy dollár lesz, és az emberek többet nem ijedt nyáj módjára fognak viselkedni a tőzsdén.

Road block

Sajnos szerintem ez nem egészen így lesz. Minden államnak vannak érdekei. Minden államnak vannak elkötelezettségei. Ezek nem fognak nagyon változni. A világ talán zöldebb lesz, a hangsúlyok kellesebbek lesznek, de a Patriot Act marad. Persze, remélem, azért minden jobb lesz.

Minuteman missile

2008. november 8., szombat

BD


It's my fault...
Originally uploaded by ribizlifozelek

Yodának új kódneve van. BD. Azaz Büdös Dög.

Yoda ugyanis tanulékony állat, egy csomó szót tud már. Ezek közül kiemelkedik a megy ige összes ragozott alakja. Tudja, hogyha ez a szó elhangzik, általában megyünk valahova.

Azt is megtanulta, ha olyasmiket mondunk, hogy a kutya, akkor számára valami rossz jön.

1. Meg kell fürdetni a kutyát.
2. Mossuk meg a kutya fogát.
3. Mikor kell oltani vinni a kutyát?
4. A kutyára rá kell adni a kabátot.

Tehát, amint meghallja ezt a szót, tudja, róla van szó, méghozzá nem túl kellemes értelemben. Ilyenkor menekül.

Ezentúl a BD fogja helyettesíteni a kutyát.

BD reggel úgy gondolta, hiába van szombat, rengeteget aludtunk, ideje, hogy fejlesszük a szókincsét és kimondjuk a varázsszót: menjünk. Ilyenkor megáll az ágy mellet, természetesen a parkettán és megrázza magát.

Fülei kilengenek és a karikásostorhoz hasonlóan túllépik a hangsebességet és csattognak. Lábai lelkesen szteppelnek a padlón, miközben körme csikorognak a parkettán. Nyakában pedig csilingelnek ékszerei. Aztán elégedetten ránknéz és várja a bűvös szót:

- Menjünk!

2008. november 7., péntek

A vegetáriánus tagine átváltozása


Vegetarian Tagine
Originally uploaded by ribizlifozelek

Szeretek új dolgokat kipróbálni. Miközben recepteket kerestem a tagine-hoz, többször belebotlottam egy vegetáriánus ételbe. Elhatároztam, megcsinálom hétvégére.

A recept elvileg két személyre szólt, szerintem minimum két kérődzőre vagy egy Gargantuára gondoltak a szerzők. (Tudom, nem a tagine kicsi, hanem a pofám nagy.)

Hagymát és fokhagymát pároltam együtt a tagineban, megszórtam turmerikkel, köménnyel, borssal, paprikával. Mindegyik fűszerből két kanálkával tettem az ételbe és hagytam három percig összefőni.

Beleborítottam egy parikonzervet, burgonyát, zöldbabot, felkarikázott cukkinit és padlizsánt.

Két órát hagytam rotyogni a tüzön.

Elképesztően finom volt.

Aztán rájöttünk, hogy még finomabbá is tehető. Beletettünk egz apróra vágott, kisütött csirkemellet és még így főztük egy kicsit.

(Legközelebb a kész csirkét a paradicsommal együtt tesszük bele, vagy a taginbeban, a hagymán pirítjuk.)

2008. november 6., csütörtök

Tongai egyház


Church of Tonga
Originally uploaded by ribizlifozelek

Két éve nap mint nap látom a tongai egyház templomát. A templomépületet jól karbantartott. A füvet rendszeresen gondozzák. Természetesen ez a civilizáció egyik alappillére: a füvet gondozni kell.

Egyébként kevés mozgást láttunk az épület körül. Egyszer volt egy temetés, néha valaki bemegy, amúgy csend van.

Egyre kíváncsibb lettem, milyen is az a tongai egyház.

Nem tudtam meg sokat. A tongaiak egy részét metodisták térítették meg a 19. században. A század végén a függetlenségét féltő tongai király nem akart egy brit fennhatóság alá tartozó egyházat, ezért megalapította a szintén metodista alapokon nyugvó Tongai Szabadegyházat (Free Church of Tonga). Ezzel a tongai metodisták két részre szakadtak. Egy részük a korábbi gyülekezetben, a Wesleyan Methodist Missionban maradt, a többiek a Szabadegyház hívei lettek.

1924-ben a királynő egy Weleyanus vezetővel lépett házasságra, ezért megkísérelte a két egyház egyesítését Free Wesleyan Church of Tonga néven. Négy év múlva jött az egyházszakadás. A Tongai Szabadegyház kivált a Tongai Szabad Wesleyanus Egyházból. Egy évvel később a TSzWE-ből kivált a Tongai Egyház.

A tongaiak ma 112000-en vannak. Jó részük külföldön él, részben ők tartják el az államot. Még Salt Lake Cityben is vannak majdnem ezren.

Egy részük a közelünkben lévő Tongai Egyház híve. Mások a túlünk pár mérföldnyire levő Tongai Szabad Wesleyanus Egyház templomát látogatják. Megint mások a Tongai Szabadegyház hívei. Többségük pedig mormon.

2008. november 5., szerda

Gilgal


Gilgal
Originally uploaded by ribizlifozelek

Én már jópárszor körbejártam ezt a háztömböt és nem láttam semmit.

Yoda viszont nyáron már járt itt, megkértem hát, hogy vigyen már el ide. Elvitt.

DSCF3353

A Gilgal Sculpture Garden egy háztömb közepében van. Egy Thomas Child nevű építőipari vállalkozó, aki másodállásban mormon püspük volt, szabadidejét szobrászkodással töltötte. 1945-től haláláig, 1963-ig gyűjtögette szobrait kertjébe, ami a régi közösségi kertek egyik utolsó maradványa.

Gilgal

A legtöbb szobor vallásos témájú. Felvonul a kertben az egész mormon mitológia, egy nagy kompozíció részeként még Joseph Smith fejét is megtalálni véltem.

Gilgal Sculpture Garden

A szobrász halála után az örökösök gyorsan megszabadultak a kerttől, háztól, mindentől és a park magántuajdonba került. Gazdái vasárnaponként megnyitották a kertet a látogatók előtt, de a nyocvanas években inkább csak vandálok jártak erre.

Idővel felmerült az ötlet, hogy a park legyen egy luxuslakópark közepe. Szerencsére nem lett. Pár magánember összeállt és szervezkedni kezdett. Pénzt gyűjtöttek, adományoztak és sokat jártak az önkormányzat nyakára. Végül a város is beszállt a tervezetbe: megvették a parkot.

Stone Arch

Az önkormányzatnak volt egy feltétele: a szoborkert közpark kell legyen. Így a parkot már mindennap lehet látogatni. A terület gondozását egy alapítvány végzi, a kertészeti teendőkkel önkéntesek foglalkoznak.

Nagyon érdekes hely, olyan, mintha az ember valakinek az udvarában mászkálna. Mindenesetre nekünk tetszett.

Gilgal Sculpture Garden