Nemrég nézegettm online egy bőrkötéses naplót, amit valahogy kifigyelt a Facebook mindenhol kémkedő algoritmusa és elárasztottak a bőrdíszművesek.
Akik évtizedek munkája után belefáradtak valamibe és egyedi táskáikat fillérekért eladják a Facebook népének.
Csak most, csak nekünk, csak fillérekért ahhoz képest, hogy ezek egyedi, kézzel készült táskák. (Ne feledjük, sok gépbe kézzel teszik be az alapanyagot, szóval az is kézzel készült.)
Megnéztem az ősi bőrdíszműves oldalát, ahol állítása szerint negyven éve árulja a bőrt és ott láttam, hogy az oldalt 2023-ban hozták létre Vietnamban. Mert hát a néni és a következő reklámon a bácsi tipikus vietnamiak, ott harcoltak Rambo ellen a dzsungelben két táskakészítés között.
Jobb esetben küldenek egy gyári táskát, amivel az ember boldog is lehet, de előfordulhat, hogy a vevő postafordultával kap friss tapasztalatot, hogy ne bízzon a FB-ban, mert az Arckönyvet csak az érdekli, hogy fizessenek a hírdetésért.
Pont ezen morfondíroztam, amikor csengettek és egy fickó jött, hogy ő az elektromos műveket képviseli (nem mutatott igazolványt és nem volt elektromos művekes logóval díszített autója), hogy ők felmérik a napelemeket és segítenek kedvezményes akkumulátort telepíteni az elektromos művek támogatásával, hogy leváljunk az elektromos művek hálózatáról és többet ne kelljen nekik fizetni.
Lehet, a rendőrséget kellett volna hívni....
Szóval mire elköszöntem, jött a következő hírdetés, újabb táskás, aki valódi amerikai kézzel gyártott táskáit árulta a Facebookon, amiket negyven éven át varrt kézzel valódi bőrből (ott van a képén). Ezeket a valódi made in USA táskákat egyenesen Kínából postázzák és az autentikus weboldalt is egy AI csinálta.
Azért sincs a Paul Richardnak feje. Vagy mert nincs bőr a képén,.
- Ott a hőforrás! - akartam, de egyrészt egyértelmű volt, hogy jó helyen járunk, másrészt pedig nem akartam kinyitni a számat, hogy be ne menjen a büdös.
A levegőben benne volt, hogy kénes forrással van dolgunk.
A 19. század végén a helyi gazdagember fürdőhelyet álmodott ide (pedig már akkor se ihattak a mormonok) és épített is egy kis fürdőházat, amit a helyiek ingyen használhattak.
Más úgyse jött ide.
Fia átvezette a forrásvizet az út másik oldalára és ott épített 1930 körül egy új fürdőházat.
Az alapot megnézve, a ház szó az eufemizmus, de milyen jól hangzik, hogy fürdőház?
Ezt aztán a falura hagyta, biztos mert utálta a polgármestert. Az volt a feltétele, hogy tartsák karban a forrást, hogy azt mindenki élvezhesse.
Nem a levegőt. A vizet.
Az önkormányzati képviselők valószínűleg minden teleholdkor ma is kijárnak az adományozó sírjához átkokat szórni rá.
Néha elviszik a szemetet is, de más nem történik.
Azaz de, egyszer bezáratták a helyet, miután valaki belefulladt.
Szerintem a tisztiorvos volt, aki meglátta a helyet és mielőtt a be nem tartott egészségügyi szabályok tíz százalékához ért volna, kapott egy szívrohamot.
Az önkormányzat köti az ebet a karóhoz, hogy egy látogató volt.
Attól tartottak, hogy a forrásokból és vízből kiváló szénmonoxid mérgezte meg az embert ezért gyorsan bezárták a helyett és lebontották a fürdőházat. Aztán megjött a boncolás eredménye: szívroham.
A házat nem építették vissza, de a víz és az alapok maradtak.
A helyiek pedig egy szélfogót építettek az alapok köré, hogy ne törjön le a lefagyott ... hajuk ázás után. Vagy közben.
A szélfogót helyi művészek befestették a falakat és műanyag szőnyegpadlót tettek le, ezzel is otthonosabbá tették a helyet maguknak és a lábgombáknak.