2009. január 31., szombat

Tavaszodik


Salt Lake City
Originally uploaded by ribizlifozelek

Tavaszodik.

Igaz, csak pár napja hullott 21 centi hó a városban és még két-három hónapig hó lesz a hegyen. Vagy négyig. Esetleg ötig. Lenn meg fagy.

De süt a nap.

A tavasz igazi jele pedig, hogy a mexikói szomszédok kitették a kanárit szellőzni a verandára. Hogy az énekes madár ne legyen egyedül, utána tették a muzsikát és a vidám mexikói zene beöltötte az utcát.

Santa Fe

A fülbemászó dallamok kiáradtak a készülékbő és beszivárogtak a lakásba, a fülekbe, az agyakba. Lakodalmas rock spanyolul. Modern népzene. Vidám, ritmusos, a szerelemről szól, a megcsalásról, az ÉLETRŐL. Kell ennél több a sztereotípiák megerősítéséhez?

Városi temető


Salt Lake City
Originally uploaded by ribizlifozelek

Yoda délelőtt el volt foglalva, így kihasználtam az alkalmat, megnéztem Salt Lake City legrégibb és legnagyobb temetőjét.

Kicsit csalódtam. Olyasmit vártam, mint a Mont Olivet Temető. Ez a temető azonban hiába volt nagyobb, nem volt annyira érdekes.

A hely fekvése csodás. Persze, amikor 1847-ben Young utasítására három mormon kiválasztotta az új temető helyét, ez nem lehetett fontos szempont. Főleg, mert a temető legrégebbi része kétszáz méterrel lejebb van. A kilátás sem ennyire jó.

A temető legmagasabb pontját kerestem. Megcsodáltam egy házat, aminek örökké nyugodt panorámája volt.

House with eternally quiet view

Itt vettem észre, hogy a százhúszezer "lakó" nemcsak vallás, hanem néha nemzetiség szerint lett eltemetve. Van külön japánnegyed, görög negyed, stb. Körbesétáltam. A hegyoldalt vastag hótakaró borította, ami különös bájt kölcsönzött a temetőnek.

Salt Lake City

Nem voltak azonban nagy síremlékek, szoborból is kevesebb volt, mint a szomszédban. Az egyszerű sírok domináltak. Állatokat pedig egyáltalán nem láttam, pedig reméltem, összefutok pár lelkes mókussal vagy szarvassal.

Mountains

2009. január 29., csütörtök

Kreatív vagyok


Ready to brew @ 4:25
Originally uploaded by ribizlifozelek

Ma kreatív voltam. A hegyi séta után kicsit átfagyva értünk haza. Yoda kapott egy kis bogyót, én pedig megleptem magam egy forró kakaóval. Eközben sikerült feltalálni a kakaós kávét. Mint sok más zseniális felfedezés, ez is a véletlennek volt köszönhető.

Így találták fel a szaharint és Kolombusz így találta meg Amerikát. Én pedig így fedeztem fel a kakaós kávét. A véletlent ebben az esetben szórakozottságnak nevezik. Elfelejtettem kivenni a kávéfőzőből a filtert.

Reusable filter

Azaz a filterből elfelejtettem kivenni a zaccot.

Sok más, szintén a véletlennek köszönhető zseniális találmánnyal ellentétben a zaccos kakaós kávé nem volt finom. Sőt, merem állítani, kifejezetten pocsék volt.

Gombástokány


P1270012
Originally uploaded by ribizlifozelek

Pár napja csináltunk egy csikóstolányt. Meglepően jó lett. Annyira jól sikerült, hogy lefotózni is elfelejtettük.

Tegnap délután pedig felmerült a kérdés, mit együnk. Mivel semmi bonyolultat nem akartam csinálni, előtte meg két napig ettuk a csirkehusos padlizsános tagint csicseriborsóval, most nem akartunk mediterránt. Mivel ha indiait főzök, minden ügyeskedésem ellenére állandóan pörkölt lesz belőle, inkább valami magyarosat csináltam. Így készült el a gombástokány.

A fej hagymát megpirítottam egy kis olajon. Pillanatnyi elmezavaromban olivaolajat használtam - és nem is bántam meg. A hagymára került a vékonyra szeletelt hús, amit megsótzam, megborsóztam. Amikor majdnem megsült a hús, rászórtam két kanál pirospaprikát (magyarosan főzünk).

Vártam, amíg teljesen megsült a hús, utána ráöntöttem háromnegyed pohár vörösbort. (Még mindig azt az egy üveget használjuk, amit első utahi bevásárlásunkkor vettünk. Ideje lesz lassan venni még két-három üveg bort, hogy letudjuk a következő másfél évet, mert ez lassan elfogy.) Tíz percig hagytam összeérni az ízeket, majd beleborítttam egy konzervnyi gombát. Újabb tízenöt perc lassú tűz következett. (Rutinosabbak az időpontokat a 24 reklámszüneteivel kombinálják.)

Közben nagyjából két deci tejfölbe belekevertem két kanál lisztet és a keveréket pedig belekevertem a tokányba. Hagytam egy kicsit lassú tüzön összeérni az ízeket. Mire a liszt felszívta a lét, elkészült.

Még nem ettük meg. Előbb fotóztunk.

Emlékek


Termessos
Originally uploaded by ribizlifozelek

Tudom. Ez nem Utah.

Egy nagyon jó barátom írt egy hosszú-hosszú levelet; most ért haza egy törökországi csavargásból. Elmesélte. Elmesélte, hogy eljutott Termesszoszba is, mert ajánlottam, ha már Antalyába jár, oda feltétlenül menjen el.

Nem tervezte, hogy Antalyába menjen, de így hozta a sors. Ha már ott volt, elment Termesszoszba.

Termessos

Nagyon irígyeltem érte.
Ahogy elmesélte, a hely semmit sem változott - elhagyott sasfészek egy világtól elrugaszkodott völgy tetején, fenn, ezer méter magasan.

Nagy Sándor erre járt, el akarta foglalni - mert hát ő mindent el akart foglalni és meghódítani, legyen az város, erőd, falu, nő vagy férfi. Termesszoszt nem vette be. Magasan volt, támadhatatlan volt.

Egy hatalmas város terül el fenn a hegyen. Olivaolajat sajtoltak itt és építkeztek. Kő volt bőven. Más azt hiszem, nem. Termesszosz lakói egészen az időszámítás utáni ötödik századik éltek a sziklavárosban. Aztán lehet, elegük lett. Azt hiszem, pár földrengés alaposan megtépázhatta a települést. Meg, a hellenisztikus kultúra ideje is lejárt. Otthagyták a várost.

Termessos

Azóta se lakik ott senki. Kincskeresők jöttek, kifosztották, amit ki lehet fosztani, a köveket otthagyták. Régészek jöttek, de nem ástak itt még soha. (Talán ezért is lehet olcsón termesszoszi érméket venni a szürke és a fekete piacon.)

Olyan az egész, mint valamilyen elveszett város a Dzsungel könyvéből. Összetört, kifosztott szarkofágok között kanyarog az ösvény a városba. A bozótból óriási, emberfeletti méretű kőtalp kandikál ki. A szobor elenyészett, már csak egy mezítelen talp maradt belőle.

Termessos

A bokrok közül hatalmas kövekből gondosan összerakott épületek emelkednek ki. Fürdő, gimnázium, tanácsterem. Majd a színház. Majdnem minden hellenisztikus, görög, római színház látványos, ez azonban még náluk is lélegzetelállítóbb. Gúnyos gesztus Machu Picchunak, más is tud ilyet.

Hellenistic theater

A köveket elgörbítette, szétdobálta a földrengés, de a nagyság megmaradt.

A város alatt óriási ciszternarendszer bújik meg, a csúcsok felől vízvetekékek hozták ide a vizet. Több méteres kerek lyukakon át gigászi boltozott termek körvanalait látni a mélyben. Őrületes munka nyomai: lakhatóvá tenni a sziklát, megélni fenn a hegyen, biztonságban, miközben mindenki más a síkság kényelmét kereste.

A város felett újabb nekropolisz kezdődik. Több ország szépművészeti múzeumát fel lehetne innen tölteni szarkofágokkal, domborművekkel.

A hegy tetején, 1500 méter magasan tűztorony magasodik. Talán ugyanaz a házaspár köszöntötte barátomat, mint minket jópár éve.

Azt hiszem, vissza fogok menni, szeretném harmadszor is látni Termesszoszt.

Termessos

2009. január 28., szerda

Oster


Oster
Originally uploaded by ribizlifozelek

A jövőből idepottyant kávéfőző után tovább gyarapodott a konyhánk.

Mivel válság van, a boltok kétségbeesetten próbálnak eladni mindenfélét akciósan. Az emberek meg mindenfélét megvesznek akciósan.

Így jött velünk szembe ez a konyhai mixer is. Öreg, olcsó mixerünk már kezdett elöregedni. Időnként gyümölcsurmix készítése közben nem túl gyümölcsös illatokat eregetett, időnként pedig úgy sikoltott fel, mintha azonnal atomjaira hullana szét.

Már tanakodtunk azon, hogy vegyünk-e egy másikat, amikor megláttuk Őt. Ott állt a polcon, leárazva (20 pénzért) és szinte mosolygott.

Oster. Hmmmm. Az első mixer-turmixgépet egy Poplawski nevű angol csinálta 1922-ben. A gépeket 1946-ig a Stevens Electric gyártotta, mit 1946-ban felvásárolt az addig fordászati berendezéseket gyártó Oster.

Biztos jó.

Megvettük.

Tényleg jó.

Van egy öntisztító funckciója és ezért ritkán kell mosogatni. Csak be kell önteni a vizet és a mosószert a gépbe és megnyomni az öntisztító feliratú gombot. És öntisztít.

Két nagyon komoly hátránya van. Kívülről nem mossa le magát és gyümöcsturmix készítés után nem hajlando visszamászni a helyére a szekrénybe.



Dictator

Megint iPhone


Apple with Apple
Originally uploaded by ribizlifozelek

Jórpárszor írtam már az iPhone-ról, de most, több, mint egy év használat után felfedeztem még két negatívumot.

Általában jó dolgokat írok kedvenc kütyümről, de elmeséltem azt is, milyen, amikor rakoncátlankodik. Blogbejegyzést is pötyögtem már rajta.

Most tehát leírom két érdekes hibáját.

Szerintem mind a kettő nagyon aranyos és valahol szeretnivaló.

A zseniális érintőképernyónek van egy óriási hátránya: nem lehet rajta vakon tárcsázni.

A fülemmel meg - ez a másik "gond" telefonálás közben gyakran hozzáérek a virtuális gombokhoz és így csipogtatom őket. Tudom, túlmozgásos a fülem. Pedig nem is vagyok tünde.

Azért nagyon szeretem.

link

2009. január 27., kedd

A gordiuszi póráz


Godrion Knot
Originally uploaded by ribizlifozelek

Egész másról szerettem volna írni, de a délelőtti élménzek hatására megint egy Yodás bejegyzés született. Szokott helyünkre mentünk sétálni és még mielőtt elértük volna ay övény kezdetét, elakadtunk.

Sunshine

Yoda rohant fel a hegyre és a póráza becsúszott egy parkoló autó motorházteteje alá. Hívtam a Mestert. Jött, de ahogy jött, a póráz még jobban eltünt a terepjáró rejélyes réseiben.

Próbáltam visszafejteni. Próbáltam meghúzni. Mivel az Erő inkább Yodával van, ő is segített. Kiderült, a Satunrokat szemből érkező erőhatások ellen vértezték fel. Az onnan jövő ütéseket valószínűleg tökéletesen elnyelik. Arra senki sem gondolt, hogy belülről feszegetné őket valami. Láttam, viszonylag könnyen ki tudnám tépni a pórázt - az első lámpával együtt. De nem tettem.

Lecsatoltam Yodát, beültettem az autóba és munkához láttam. A -9 fokban apránként próbáltam kiszedni a drótot. Ahogy zseblámpával néztem be a motorház alá, láttam, hogy a póráz rágabalyodott a rögzítőpöcökre és a lámpára. Meg még valamire, amit nem láttam benn. Már arra gondoltam, írok egy cetlit a fickónak, hogy ha visszajön, nyissa ki a motorházat, dobja a pórázt a hóba, de aztán inkább még babráltam vele egy kicsit. 12 perc múlva kinn volt. Igaz, az ujjaimat ekkor már nem nagyon éreztem.

Végre elindulhattunk fel a hegyre.

On the trail



Jó negyven percet mentünk felfele. A hó mély volt és csikorgott, sütött a nap, és addig mentünk, amíg egy jobb kilátást nem találtunk. Itt megálltunk a mély hóban, kiszedtem a nagy hócsomókat a Mester talpából, letörtem a jeget a szakállamról. Mára elég volt a kalandokból. Hazamentünk.

Salt Lake City

2009. január 26., hétfő

Garnélasaslik


Shrimp, onion and pepper skewers
Originally uploaded by ribizlifozelek

Garnélasaslikot ugyanolyan könnyű készíteni, mint hagyományos saslikot: kell hozzá garnélarák, meg egy sas, azon úgyis van lik. (Bocsánat, ez nagyon rossz volt.)

Hagymát, paradicsomot, olajbogyót, zöld paprikát, piros paprikát és garnélarákot sótzunk, borsóztunk és karóba húztuk őket. Egy tengeri szósszal meglocsoltuk az egészet, azán 351 fokra betettük 15 percre a sütőbe.

Nagyon finom volt, de legközelebb másféle szószt öntünk rá. Elvette a rák ízét.

Shrimp bath

Válság logika


Fort Douglas
Originally uploaded by ribizlifozelek

Válság van.
Szerencsére semmi komoly, víz van, élelem van, olaj van (annyiszor tíz dollárt szeretnék látni, ahány elemző magyarázta nyár elején, hogy elfogyott az olaj), bizalom nincs, meg virtuális pénz sincs, még elektronok formájában sem.
Szóval, éhenhalni egyelőre nem fogunk.

A válság logikája szerint a sajtónak mindenben keresnie kell válságtüneteket, sokkolni kell az olvasót, hadd fogyjon a lap és jöjjön a klikk. (Arra mondjuk kíváncsi lennék, hogy egy csomó helyen ahol becsődölt az ingatlanpiac miért nem esnek az árak és miért nem vesz boldog-boldogtalan lakást. Talán mert mégsem fogyott el minden bizalom és a lakásépítők bíznak abban, előbb utóbb lesz pénz megvenni mindent a régi áron.)

Elképzeltem hogy is működik az újságírói válság-logika.

Obama győzelme megijesztette a fegyvermániásokat, hogy drágulni fog a lőszer, a fegyver és egyes félautomata tipusok forgalmazását korlátozzák. (Szerintem nem az ijedt meg, akinek otthon a páncélban van egy pisztolya és esetleg néha célbalő vele, hanem az, aki naponta több százat lő a levegőbe.)

Hey you!

A durrogtatók ezért készleteket halmoztak fel. Vették a lőszert, fegyvert mint a cukrot. Az eladók 25%-ot meghaladó növekedésről számoltak be.

Mivel fegyvert az ember nem naponta vesz a kenyérrel és a tejjel, ezért hamarosan csökkenni fognak az eladások - mindaddig amíg a plusz 25% megvásárolt anyag tart, a puska závárja szét nem esik és el nem fogy a golyó. Sörét. Bármi.

Ebben a pillanatban a sajtóban a következő híradás fog megjelenni: Válságban a fegyveripar, 25%-al csökkentek az eladások!

2009. január 25., vasárnap

Meglepő találkozás


Racoon tracks
Originally uploaded by ribizlifozelek

Egyik este Yoda békésen sétáltatott minket, amikor besétáltunk egy mellékutcába, ahol még nem jártunk.

Az első telepesek a várost széles, hatsávos sugárutakra osztották fel, hogy majd az Utolsó Ítéletkor elférjen a hömpölygő tömeg (ez nem vicc), Idővel rájöttek azonban, hogy az így körbezárt háztömbök túl nagyok. Az Új Jeruzsálemben sem volt az embereknek pénzük ekkora házakra, ezért kis mellékutcákat nyitottak keresztbe.

Egy ilyen utcácskában jártunk, amikor megláttuk a nyomokat. Egyből tudtuk, ki lakik itt a düledező kerítések mögött.

Pihi

Northfieldben esténként néha láttuk csíkos buncsácskájukat megcsillanni az autó reflektorának fényében, de nem nagyon találkoztunk személyesen. Erdőben kiránduláskor láttuk a nyomaikat, egyszer észrevettem egyiküket a tóban (vagy Nessyt láttam, nem tudom). Különben is, Minnesotában főleg mókusokkal haverkodtunk. Remélem, valamelyik esti séta alkalmával találkozunk. Szeretjük a mosómedvéket.

Racoons

Az amishok


Horsepower
Originally uploaded by ribizlifozelek

Spanyol barátaim, ismerőseim rendszeresen keverik a mormonokat az amishokkal, pedig a két vallás igencsak távol áll egymástól.

Sok más amerikai bevándorlóhoz hasonlóan amishok is vallási okokból vándoroltak ki Európából. Nézeteiket eretneknek találták és üldözni kezdték őket. Az amishok hite minden erőszakot elutasít, így nem sok esélyük volt a 16-18. századi vallási vallásháborúkban. (1757-ben indiánok rohantak le francia vezetéssel egy amish települést, ahol a családfők tartották vissza "forrófejű" fiaikat, akik védekezni akartak, miközben a támadók rájuk gyújtották házaikat. A mészárlásban több mint 200 amish vesztette életét.)

Az amishok eleinte Pennsylvániában telepedtek le, de a gyarapodó közösségek telepeket hoztak létre több más amerikai államban is. Ma ők az egyik leggyorsabban növekvő közösség a világon. 1771-ben alig pár százan voltak, 1992-ben számuk meghaladtaa százezret és 2008-ban már több, mint kétszázezren voltak. (A demográfusok és történészek imádják őket, mert rajtuk egész jól lehet modellezni a 17. századi népesedési viszonyokat.)

Lanesboro

Az amishok arról ismertek, hogy elutasítják a modern technológiát. Ez részben igaz, a világ nem fekete-fehér, ellentétben az általános amish népviselettel. Az amish vallás teljes mértékbe decentralizált, sok minden függ a gyülekezet döntésétől, illetve több gyülekezet vezetőjének állásfoglalásától. Minnesota egyes részein egy időben az Englishek (nem amishok) alaposan megutálták a plain folkot (így hívják magukat az amishok), mert állandóan fuvaroztatták magukat autóval mindenfele. Az 1927-ben létrejött Beachy Amish gyülekezet férfitagjai vezethetnek fekete autót és használhatnak internetet és viselhetnek konfekcióruhát. Ráadásul ők szakítottak őseik nyelvével és már nem beszélik a pennsylvaniai németet, a Deitsch-t.

Colorado

Vannak olyan közösségek, amelyek havonta egyszer mikrobuszt bérelnek és eljárnak a Walmartba bevásárolni. Másoknál több családnak van egy telefonkészüléke. Az utcai telefonfülkék kihalása után több amish család hangpostát kezdett használni. (A telefon nem rossz, de az igen, hogy zavarja a családot.) Az amishok nagy része használhat elemet - de azt sokan nem tölhetik fel. Használnak benzines aratógépeket, amiket azonban lovaik után kötnek. Sokan azért kényszerültek elektromos áram használatára, mert a hatóságok a tejgazdaságokban megkövetelik a hűtőberendezések használatát.

A lényeg, hogy az új berendezéssel ne váltsanak ki emberi munkát. Természetesen ilyen körülmények között nagyon drágán termelnek. A biogazdálkodás ideális megoldásnak tünhet a számukra, de nem utasítják el a gyomirtó és egyéb kemikáliák, műtrágyák használatát. Ezért inkább tejtermékeik, sajtjaik és szőtteseik kelendők. Díszes agyagedényeik és szőnyegeik közvetlenül a turistáknak készülnek: ideológiájuk minden díszt elutasít, mert az a hiúság jele. (Ezért nem használnak fényképezőgépet sem.)

Tourist trap

Az állammal nem törődnek. Állami iskolába nem járnak, gyerekeiket 14 éves korig egytantermes iskolákban oktatják. Amire szükségük van, addig úgyis megtanulják. Számtanból az országos felméréseken jobban is teljesítettek, mint sok állai falusi iskola - szókincsük viszont siralmas volt az English gyerekekéhez képest (hiába, nem néztek Megasztárt a tévében).

Több államban megpróbálták rászorítani az amishokat a tanköteles kor tiszteletbentartására. Volt, ahol az állami legfelsőbb bíróság el is ítélte a szülőket, akiknek 5 dollár büntetést kellett fizetniük. Ilyen államokban az amish iskolában addig buktatják a nyolcadikos gyerekeket, amíg túlkorosak nem lesznek.

Az amish gyerekeknek kiskoruk óta részt kell venni a termelő munkában, ami a gyermekmunkát tiltó törvényeket sérti ugyan, de ez az amishokat annyira nem zavarja.

Somewhere in Transylvania

Az amishok adót fizetnek (minden tisztességes ember fizet adót), de mivel semmilyen állami juttatást nem fogadnak el, így nyugdíjat sem, szövetségi szinten felmentést kaptak minden ilyen járulék fizetése alól. (Azt hiszem, Magyarországon egy hasonló intézkedés nyomán pillanatok alatt lenne pár millió amish.)

Az orvosi ellátást nem utasítják el, bár önmaguktól nehezen tudnák megfizetni. Sokszor a közösség fededezi a kezelést, több kórház meg ingyen gyógyítja őket. Ezekben a kórházakban külön programok indultak az örökletes betegségek kutatására. Az amishok örömmel részt vesznek ezekben a programokban és mivel az ma élő mintegz 220000 amish legnagyobb résza úgy 200 bevándolró leszármazottja, eszményi alanyoknak bizonyulnak. (Ennek az a tény is kedvez, hogy - ebben valamennyire tényleg hasonlítanak a mormonokhoz - számon tartják családtörténetüket.)

Wheelchair

Természetesen nem katonáskodnak. A két világháború alatt ebből rengeteg konfliktus származott a plain folk és az English-ek között. A második világháború alatt viszont sok amish vállalt fegyver és egyenruha nélküli szolgálatot.

Az amishok életének központjában a nagycsalád áll. A kamaszkorú gyerekeknek még megengednek apróbb kilengéseket, azután már szigorúan kell tartani a vallási normákat. Vasárnap nem dolgoznak, hanem istentiszteletre járnak. Templomot nem építenek, hanem a közösség valamelyik tagjánál gyűlnek össze, csakúgy, mint esküvőkor. Ilyenkor sem esnek azonban a hivalkodás vétkébe, a lakást virágok helyett petrezselyemmel díszítik fel.

Flower

KFC


One chicken to rule them all
Originally uploaded by ribizlifozelek

Pár éve olvastam valami feledhető krimit, ahol a fordító a következő mondatot adta a főszereplő szájába:
- Találkozzunk Sanders ezredes éttermében, azt biztos nem figyelik.

Valószínűleg eredetiben arról lehetett szó, hogy a város összes Kentucky Fried Chicken éttermét mégsem figyelhetik a gonoszok.

Sanders sem volt a szó klasszikus értelmébe vett ezredes. Sanders kubában szolgált a huszadik század elején, minden volt tűzoltó, vasautas és szakács. Katonai rangját nem ekkor, hanem jóval később tiszteletbeli címként kapta Kentucky kormányzójától.

Why did the chicken cross the road?

Sanders kitalált egy nagyon finom rántottcsirkereceptet. A rántottcsirkét az indianai henryvillebeli benzinkútja büféjében árulta. A büfé vendéglővé nőtt, majd épült mellé egy szálloda is. Aztán megépült az autópálya, az emberek meg inkább száguldoztak és maximum másféle pipik kedvéért álltak meg. Sanders nyugdíjba vonult és amikor megkapta első, 105 dolláros nyugdíjcsekkjét 1955-ben, 65 évesen, úgy döntött, ideje valami újba kezdeni. A 105 dollárból utazni kezdett és létrehozta a Kentucky Fried Chicken franchise hálózatát.

Bucharest

Pete Harman volt az első, aki fantáziát látott a rántottcsirkében, így a legelső Kentucky Fried Chicken Utahban nyílt meg. A két ember bonyolult szerződést kötött: minden egyes eladott csirke után az ezredes kapott tíz centet. Ügyvédekkel se nagyon vacakoltak, a szerződést úriember módjára kézfogással pecsételték meg.

A világ első Kentuckyja azóta is jól van. Igaz, a modernizációs láz keretében az eredeti épületet lebontották, hogy később nosztalgia jegyében részben helyreállíthassák az eredeti belsőt. A csirke viszont továbbra is rántott és ropogós.

First franchise KFC of the World

2009. január 24., szombat

Ökörfarok IV - ökörfarok pörkölt


Oxtail stew
Originally uploaded by ribizlifozelek

Gondolkodtam azon, hogy a mai bejegyzésnek azt a címet adjam-e, hogy az Ökörfarok visszatér, de mivel egy finom ételről van szó, inkább az egyszerűbb címet választottam. Azt se szeretném, ha az a kép alakulna ki rólunk, hogy ökörfarok-szaporítók vagyunk. Igaz, miután megvettük az ökörfarkat, rengeteg mindent csináltunk belőle. Készült egy leves, ami négy napig tartott. A levesben kifőtt ökörfarok egy részét megettük tormával és kenyérrel. Ezek után még mindig maradt levesben kifőtt, a csontról gondosan lefejtett hús.

Arra gondoltunk, hogy a húslevesben kifőtt marhahúsból finom és egyszerű pörköltféle étel készül. Kipróbáltuk, lehet-e ilyent ökörfarokból csinálni. Elvégre hús-hús.

Cheese!

Egy kis olajon hagymát és fokhagymát pirítottunk, megsóztuk, borsoztuk, köményeztük és sok-sok pirospaprikát szórtunk a tetejébe. Tettünk még bele egy kis csípőset is, aztán hozzáadtuk azt, ami az ökörnek a farkából megmardt. Hagytuk érni egy kicsit és végül beledobáltunk egy kis krumplit.

Egész más lett, mint a leves, de majdnem ugyanolyan finom volt.


2009. január 23., péntek

Telemarketing stop


Telephone
Originally uploaded by ribizlifozelek

A mobiljainkra egymás után több izgalmas reklám érkezett sms-ben. Vegyünk a pizzához extra feltétet. Egyáltalán, vegyünk pizzát. Idegesítő volt. Nemcsak azért, mert a fogadott hívásokért és a fogadott sms-ért is kell pár centet fizetni, hanem az állandó csörrenések idegesítették a Mestert.

Northfieldben telefonjainkat már egyszer leblokkoltattuk. Földi vonalunk megszünt, a mobilok számai pedig megváltoztak a költözéskor. Új számaink pedig kiszolgáltatottan várták, hogy a telemarketingesek rájuk vessék magukat.

A telemarketingesek letiltása roppant egyszerű, semmilyen kényerítő eszköz, gépfegyver, gumibot nem kell hozzá. Elegendő ellátogatni egy szövetségi weboldalra (telefonozni is lehet egy zöld számra, de a weboldal egyszerűbb):

https://www.donotcall.gov/default.aspx

Itt meg lehet andi a letiltandó számokat és kell még adni hozzájuk egy emilcimet. Az emilcimere kiküldenek egy levelet egy linkkel. A linkre rá kell kattintani és a telefonszám másnap bekerül egy adatbázisba. A telemarketinges cégeknek a regisztrációtól kezdve 31 napjuk van arra, hogy kitöröljék a telefonszámainkat ketyeréikből.

Ha mégse törölnék ki és továbbra is hivogatnának minket, akkor ugyanerről a szövetségi oldalról panaszt is lehet tenni ellenük - majd a legjobb esetben zaklatásért le lehet róluk az alsóneműjüket is perelni.

Yoda immár békésen pihenhet és várhat az óvatlan villanyszerelőkre.

Cancel


Hello, my name Yoda is
Originally uploaded by ribizlifozelek

Yoda kíváncsi. Yodának mindent tudnia kell. Yoda nem akar lemaradni semmiről.

Amint egyikünk matatni kezd a beépítettszekrényben, a Mester hírtelen eltűnik és megjelenik a lábai között és figyel. Ha a mosogató aljában új papírtörölköző hengert keresünk, a lovag egyszercsak a vállunk felett kukucskál be a vegyifegyverrktárnak is beillő tárolóba.

Secret Chemical Depot of Saddam Hussein

Aming kinyitjuk az előszobai szekrény ajtaját, hogy cipőt vagy szemeteszacskót vegyünk elő, Yoda ott terem és figyelemmel kíséri az eseményeket.

A mester főzéskor minden kézmozdulatunkat lesi, nem lehet úgy tormás ökörfarkat készíteni, hogy Yoda ne figyelje behatóan legkisebb moccanásunkat is. Biztos vagyok benne, hogy még pár hónap és magától bármit meg tud majd főzni.

A Szentélyek Szentélyét, a hűtőszekrényt áhítatos figyelem övezi. Nem lehet úgy kinyitni a Szentély ajtaját, hogy ne materializálódna mögöttünk a Jedi lovag. Ül és néz. Attól félünk, egyszer bele fog zuhanni a hűtőbe.

Fridge

A legizgalmasabb mégis az, ha valami van a kezünkben. Azonnal tudnia kell róla, mi az. Csak nézi az ismeretlen tárgyat nagy szemeivel és próbál rájönni, mi lehet az. Rájöttünk, sokkal egyszerűbb mindig megmutatni azt a valamit Yodának, hogy megszagolhassa. Kézkrém, csavarhúzó, szöges doboz, CD, szivacs, könyv, kesztyű mind-mind érdekes tárgyak, amit ismerni kell és meg kell szagolni. Ha a tárgy érdektelen, nem ehető vagy rossz szaga van (mint például az összes kenceficének), Yoda megvetően végignyalja az orrát, eltüntetve róla a rossz szagokat. Cancel.
És már kutat is tovább.

Waiting for the dinner

2009. január 22., csütörtök

Kindle


Kindle
Originally uploaded by ribizlifozelek

Többször olvastam mostanában mindenféle tanulmányt, blogbejegyzést arról, hogy az elektronikusan olvasott szöveg nem ér fel a nyomtatottal. Egy tanulmány azt is kimutatta, hogy az elektronikus szöveg olvasása nem tekinthető olvasásnak és nem biztosít megfelelő elmélyülést, szövegértési eredményei pedig rosszabbak.

Elképzelem, ahogy a kódexmásoló Jermos testvér aggodalmasan csóválta a fejét, miközben egy nyomtatott Bibliát nézegetett Mennyire egyszerű, milyen silány anyagra készült, egyszerűen így nem lehet a Szentírást tanulmányozni. A hieroglifákat a kőbe kopácsoló művész is dühösen nézhette a papíruszra firkáló írnokot.


Dendera 16


Kindle egy hasonló technológiai váltás. Nem zizeg. Nem lehet (nem érdemes) belőle több ezer darabot egymás mellé tenni a polcra és, radikális politikai változások esetén nem lehet belőlük máglyát rakni. Egyébként tökéletes könyvek.

Kindle az Amazon 2007 novembere óta árulja. A cuccot pillanatok alatt elkapkodák és a termék még most is várólistás az Amazonon.

Eredetileg 399 dollárba került, most 359-be kerül.

Some books

Kindle kódolt AZW és kódolatlan Mobipocket (PRC, MOBI), valamint txt formátumot olvas. Ismeri az audiobooks, audible és MP3 formátumot is. Az utóbbiakat USB kábellel vagy memóriakábellel lehet feltölteni a ketyerére.

Saját anyagot, például Project Gutenbergről letöltött könyvet, PDF-et, DOC-ot kétféleképpen lehet feltölteni a Kindlére. Emilben el kell küldeni őket az Amazonnak és az Amazon konvertálja őket. Ezután az ügyfél választásától függően vagy visszaküldi egy válaszemilben a Kindle-dokumentumot a megrendelőnek ingyen. Ekkor számítógépről USB-kábellel lehet áttölteni az anyagot. A másik lehetőség pénzbe kerül: 10 centbe. Az Amazon nem emilben küldi el az anyagot, hanem a Verizon mobilszolgáltató rendszerét felhasználva elmobilozza a Kindlére és a szöveg egyszercsak ott materializálódik.


Books in the trunk

Így lehet könyveket is venni a Kindlére. Jelenleg a választék több, mint kétszázerer könyvet ölel fel. Nemcsak szórakoztató könyvek vannak, hanem tankönyek, lexikonok, kézikönyek is, amiket könnyen magunkkal lehet vinni bárhová. A terjesztés olcsó, úgyhogy sok ember maga adja ki a könyvét, amit 10 centért árul az Amazonon. A legtöbb persze ennyit sem ér. (A nyomdász félig meddig olyan lesz mint a dodó vagy a kódexmásoló: azt hiszem, idővel sokkal kevesebb zizegő papírkönyvet nyomtatnak majd és sokkal több lesz az e-könyv. A nyomdász munkája albumokra és reprezentatív kiadásokra korlátozódik. A szerkesztők és korrektorok, lektorok azonban nem halnak ki. Az e-könyvet is meg kell szerkeszteni, talán jobban is, mint egy p-könyvet.)



A mobilhálózatnak köszönhetően a könyveket mindenütt meg lehet venni a Kindle beépített böngészője segítségével, ahol a Verizonnak van lefedettsége. (Az Amazon e-könyvesboltján kívül még a Wikipedia érhető el Kindle böngészőjével, szintén ingyen, és weblapokat is lehet böngészni, bár a mobilhálozaton kereszül kicsit lassú.) Ha egy könyvet egyszer megvettünk, az örökre a mienk marad: a cég oldaláról mindig újra meg újra letölthető. Komoly hátrány azonban, hogy a vásárolt e-könyvet csak a Kindlével együtt lehet kölcsönadni. A könyv ketyerefüggő, más Kindléjén nem olvasható.

Book

A kütyüt könnyű használni. Könnyű. Nagyjából kétszáz könyv fér rá egyszerre, de memóriakártyával bővíthető. A szakkönyvek, egyéb könyvek olcsóbbak, mint a papírverziójuk (bár nem eléggé - lehetne olcsóbb is, mert nem kell kinyomtatni, elszállítani, raktározni, kipostázni). Lehet jegyzetelni. A Kindle képernyője olyan, mintha egy valódi papírkönyv lenne. Egy valamit nem ajánlott csinálni: beülni a fürdőkádba és ott olvasni.